Wiedza

Jak wspierać pracownika z depresją?

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które może dotknąć każdego, również pracowników w miejscu pracy. W obliczu tego problemu, odpowiedzialne podejście firmy staje się niezwykle ważne. Wspieranie pracowników w trudnych chwilach nie tylko przynosi korzyści humanitarne, ale także może znacząco wpłynąć na produktywność i atmosferę w miejscu pracy. Pierwszym krokiem w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy dla osób z depresją jest edukacja personelu. Organizowanie szkoleń, warsztatów czy dostarczanie materiałów informacyjnych na temat zdrowia psychicznego pomaga Dowiedz się więcej…

Kiedy praca przejmuje kontrolę…

Autorka: Oliwia Nagajek W społeczeństwie obserwujemy coraz więcej przypadków różnych uzależnień. Postrzegamy je jako zagrożenie, oceniamy negatywnie, piętnujemy, staramy się chronić przed nimi innych i pomagać tym, których ten problem dotyczy. Dlaczego więc z taką mocą nie walczymy z uzależnieniem od pracy? „Najlepiej ubrane uzależnienie” Pracoholizm można ująć najprościej jako nadmierną potrzebę pracy, która znacznie zakłóca zdrowie psychiczne i fizyczne, szczęście osobiste i funkcjonowanie społeczne. Choć nie jest ujmowane jako uzależnienie w znaczeniu konkretnego zaburzenia, Dowiedz się więcej…

„Gdzieś pomiędzy” – czyli wyłaniająca się dorosłość

Autorka: Wiktoria Dmytruk Jeśli ktoś zapytałby mnie o to, jakie są poszczególne etapy w życiu człowieka, nie zastanawiając się zbyt długo i nie psychologizując, odpowiedziałabym pewnie: niemowlęctwo, dzieciństwo, wiek nastoletni, dorosłość, starość. Nie twierdzę, że to nieprawda, ani też, że ten podział wyczerpuje całkowicie temat. Można byłoby tu odwołać się do teorii z dziedziny psychologii rozwojowej i wyróżnić jeszcze kilka dodatkowych stadiów, użyć brzmiących profesjonalnie nazw… Odwołując się jednak do mojego osobistego doświadczenia, zauważam szczególną Dowiedz się więcej…

Podsumowanie działań charytatywnych projektu The Presja podczas Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Autor: Konrad Zych Projekt The Presja istnieje od 2020 roku. Od tego czasu zmieniło się wiele, ale misja jaką obraliśmy na samym początku pozostała nietknięta. Wręcz jeszcze bardziej umocniła się w swoich fundamentach. The Presja jest częścią Fundacji Z Wyboru, która wspiera różne idee wnoszące wartość dodaną dla świata. Takie idee, które w pewien sposób czynią go lepszym miejscem do życia. A ich efekty pozwalają nam w to wierzyć. W tym krótkim podsumowaniu pochwalimy się Dowiedz się więcej…

Projekcja jako mechanizm obronny

Autor: Paweł Użwa Zacznijmy od kontrowersyjnego stwierdzenia: to, co nas najbardziej irytuje w drugim człowieku, to nasze własne wady. Większość ludzi reaguje niezadowoleniem, gdy to słyszy; jednak jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Jest to bowiem jeden z mechanizmów obronnych, który w psychologii nazywany jest projekcją.O projekcji mówił już twórca psychoanalizy, dobrze znany nam Zygmunt Freud. Mechanizm ten jest również ściśle powiązany z koncepcją Cienia Carla Junga Gustava.Cieniem nazywamy tę część naszej nieświadomości, w której gromadzimy Dowiedz się więcej…

Humor jako mechanizm obronny

Autor: Paweł Użwa Od zarania dziejów filozofowie zastanawiali się, dlaczego jedna rzecz jest zabawna, a druga nie. Począwszy od Platona, po jego zastępców, którzy sugerowali, że poczucie humoru pomaga poczuć nam się lepszym od innych. W 1905 Sigmund Freud zasugerował, że humor jest jednym z dojrzałych mechanizmów obronnych. W artykule tym skupimy się na wpływie humoru na nasze życie i postaramy się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie:  Czy śmiech to zdrowie? Zanim opowiemy sobie o samym Dowiedz się więcej…

4 fakty, które pomogą Ci zrozumieć trudne zachowania małych dzieci

Autorka: Kasia Kopeć Wiedza i świadomość etapu rozwojowego dziecka nie sprawi, że wyeliminujemy jego trudne emocje i trudne zachowania. Te zachowania są nieodłącznym elementem rozwoju. Mówiąc inaczej – bez nich nie ma rozwoju. Mam jednak świadomość, że dla rodziców, którzy przeżywają aktualnie kryzysy u swojego dziecka ta wiedza sama w sobie nie przynosi ukojenia ani pocieszenia. Przedstawię poniżej kilka faktów na temat rozwoju, które przybliżą zachowania dziecka a w konsekwencji pozwolą inaczej na nie spojrzeć, Dowiedz się więcej…

Młodzież w wirtualnym świecie – perspektywa gabinetowa psychoterapeuty uzależnień

Autor: Wojciech Jałoszyński W niniejszym artykule próbuję z perspektywy praktyka – psychoterapeuty uzależnień oraz terapeuty TSR- opowiedzieć o wirtualnym świecie dzieci i młodzieży. W dużej mierze będę opierał się na opowieściach młodych ludzi, które słyszę podczas sesji terapeutycznych. A opowieści te nie są łatwe dla nas dorosłych, bo w dużej mierze są bardzo oskarżające i niestety wielokrotnie bardzo celne! Na początek przedstawię garść statystyk i wniosków z raportu badania NASK z 2021 roku: Co trzeci Dowiedz się więcej…

Złość dziecka i rodzica cz. II – jak zachować spokój?

Autorka: Anna Dębska Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę” “Wybuchnął płaczem. […] Porzuciłem moje narzędzia. […] Na jednej gwieździe, na planecie, na mojej Ziemi był Mały Książę, którego musiałem pocieszyć. Wziąłem go na ręce i ukołysałem. […] Nie wiedziałem co powiedzieć. Czułem się nieswojo. Nie wiedziałem, jak do niego przemówić, czym go pocieszyć. Świat łez jest taki tajemniczy.” Będąc rodzicami doświadczamy całej palety emocji i uczuć związanych z zachowaniem naszych dzieci – nierzadko miłość, szczęście, duma i zachwyt wylewają się Dowiedz się więcej…

Człowieku, chodzi o balans – czyli o modzie na terapię

Autorka: Magdalena Szyjka Idź na terapię! Na pewno Ci pomoże. A w ogóle to uważam, że każdy powinien raz w życiu iść na terapię i przepracować swoje życie od A do Z. Tak, czy podobnie brzmiące zdanie kierowane do różnych osób miałam okazję słyszeć nie raz. I nie raz budziło to moje zastanowienie nad tym, jak duża “moda” na terapię zapanowała i wkroczyła do szeregu odpowiedzi na trudności, którymi ktoś się dzieli. Obok “idź pobiegaj, Dowiedz się więcej…