Wiedza

Nowy Rok, nowe podejście: 3 sposoby na zdrowie psychiczne w firmie

W ostatnich latach zdrowie psychiczne pracowników stało się jednym z kluczowych tematów w środowisku pracy. Prawie co drugi pracujący Polak jest dotknięty syndromem wypalenia zawodowego (raport Mindgram). Firmy na całym świecie dostrzegają, że dobrostan psychiczny zespołu nie tylko wpływa na efektywność i zaangażowanie, ale także buduje wizerunek firmy jako odpowiedzialnego pracodawcy. Wprowadzenie kilku prostych zmian w codziennym funkcjonowaniu firmy może znacząco poprawić zdrowie psychiczne pracowników.  Oto kilka małych zmian, które robią dużą różnicę. 1. Strefy Dowiedz się więcej…

Jedno Małe Słowo, które może dużo zmienić

Koniec roku a zarazem początek kolejnego dla wielu jest okazją do refleksji i rozliczenia się z tym, co w ciągu dwunastu miesięcy się wydarzyło, jakie cele zostały zrealizowane i co chciałoby się zmienić w nadchodzącym czasie na lepsze. Postanowienia noworoczne mogą być formułowane na wiele sposobów (jeśli w ogóle chcemy je formułować). Nie musi to polegać wyłącznie na tworzeniu listy celów, ale czy jedno słowo może wpłynąć na to, jak przeżyjemy cały rok? One Little Dowiedz się więcej…

Czułe i mądre postanowienia noworoczne – co zrobić, żeby tym razem się udało?

Koniec roku to czas podsumowań, analizy co nam się udało, a nad czym jeszcze musimy popracować. Nie tylko rozmyślamy o tym, co było, ale także snujemy plany na to, co przed nami. „Nowy rok, nowa ja!” – brzmi znajomo? Co roku miliony ludzi obiecują sobie rewolucje: schudnąć, zacząć biegać, nauczyć się nowego języka, rzucić cukier czy poświęcić więcej czasu rodzinie. Niestety, według badań, aż 80% postanowień noworocznych kończy się porażką do lutego (Norcross & Vangarelli, Dowiedz się więcej…

Święta Bożego Narodzenia, czyli oczekiwania kontra rzeczywistość 

Święta Bożego Narodzenia to czas, który wielu z nas wyobraża sobie jako magiczny – pełen spokoju, rodzinnego ciepła, radości i harmonii. W reklamach widzimy uśmiechnięte twarze, pięknie udekorowane stoły, a w tle przyjemne melodie świąteczne. W rzeczywistości jednak święta często przynoszą napięcie, konflikty i zmęczenie. Dlaczego tak się dzieje, że piękna wizja kończy się stresem i napięciem?  Efekt kontrastu, czyli wyidealizowane oczekiwania  Już od dzieciństwa w naszej wyobraźni budowane są idealistyczne wizje świąt. Filmy, reklamy, Dowiedz się więcej…

Podsumowanie działań charytatywnych The Presja na koniec 2024 roku

Rok 2024 zbliża się do końca, a my w The Presja z dumą patrzymy na naszą dotychczasową drogę. Nasz projekt, zrodzony z potrzeby niesienia ulgi w czasach wszechobecnej presji, zrealizował w tym roku wiele ambitnych inicjatyw na rzecz zdrowia psychicznego. Dziękujemy za każdą chwilę, w której mogliśmy pomóc – Wasze wsparcie pozwala nam działać na coraz szerszą skalę. Nasze działania w liczbach Od początku naszej misji koncentrujemy się na realnym wsparciu psychologicznym i terapeutycznym, dostosowanym Dowiedz się więcej…

Świąteczne porządki: psychologia w „czystym” wydaniu

Zbliżające się święta to czas pełen oczekiwania, ale także intensywnych przygotowań a jednym z elementów tych przygotowań są świąteczne porządki. Dlaczego jednak przykładamy do tego tak dużą wagę? Czy może chodzić o coś więcej niż wyłącznie o estetykę, czystość i organizację przestrzeni? W tym artykule przyjrzymy się temu bliżej.  Porządek w domu – porządek w głowie Organizowanie przestrzeni, w której żyjemy kojarzy mi się z założeniami feng shui, a konkretnie z uznawaniem domu za żywy Dowiedz się więcej…

Przemoc wobec dzieci: nie możemy być obojętni

Wyobraź sobie dziewięcioletnią dziewczynkę. Małe dziecko, które zamiast troski i bezpieczeństwa doświadcza strachu, bólu i poczucia, że nikt jej nie pomoże. Dziecko, które każdego dnia czuje się coraz bardziej samotne, bo dorośli, którzy powinni ją chronić, odwracają wzrok. Nie możemy na to pozwolić. Jako Projekt The Presja wiemy, że praca nad zdrowiem psychicznym jest możliwa gdy codzienność wolna jest od przemocy i lęku. W związku z wejściem w życie tzw. Ustawy Kamilkowej, wdrożyliśmy standardy ochrony Dowiedz się więcej…

Minimalizm jako sposób na życie: Psychologiczne korzyści i wyzwania

W czasach, gdy wszystko jest na wyciągnięcie ręki i „na kliknięcie”, a w social mediach panuje kultura kupowania i posiadania często nie zdajemy sobie sprawy z kosztów, jakie ponosimy. Przeciwieństwem konsumpcjonizmu jest minimalizm, o którym coraz częściej zaczyna się mówić, jako o remedium na wszechobecny pęd. Jednak czym właściwie jest minimalizm? Skąd się bierze? Jakie ma założenia i co dzięki niemu możemy osiągnąć? Odpowiedzi na te pytania i najważniejsze aspekty psychologiczne minimalizmu przedstawię w tym Dowiedz się więcej…

Rodzaje depresji u pracownika: Jak rozpoznać i zrozumieć problem?

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. W kontekście pracy, depresja staje się coraz bardziej palącym problemem. Zrozumienie różnych rodzajów depresji u pracowników jest kluczowe zarówno dla samych pracowników, jak i dla pracodawców, aby móc skutecznie identyfikować i wspierać osoby zmagające się z tym zaburzeniem. Czym to jest depresja? Depresja to zaburzenie nastroju, które charakteryzuje się utrzymującym się uczuciem smutku, braku energii, utratą zainteresowania Dowiedz się więcej…

Dlaczego adaptacja bez presji ma znaczenie i jak pozytywnie wpływa na rozwój dziecka?

Adaptacja dziecka do przedszkola to niezwykle ważny i emocjonujący moment zarówno dla Was, opiekunów, jak i dla Waszych maluszków. To czas pełen wyzwań, ale również wielkich możliwości, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój Waszego dziecka. Dlatego tak istotne jest, aby ten proces przebiegał bez presji, w atmosferze zrozumienia i wsparcia. Każde dziecko jest inne i adaptacja to proces, który dla jednych może trwać krócej, a dla innych nieco dłużej. Kluczem do sukcesu jest stworzenie warunków, Dowiedz się więcej…