Wiedza

List do siebie z przyszłości

Pisanie listu do samego siebie może mieć terapeutyczne korzyści. Wiele osób używa tej techniki, aby:  Możemy użyć listu, aby wyrazić swoje uczucia, wylać na papier swoje lęki i obawy, a także zaplanować kroki, które pomogą nam w dalszym rozwoju.  Jeśli którakolwiek z powyższych wskazówek dotyczy Ciebie to ta forma pracy nad sobą dostarczy Ci wielu efektów i frajdy.  Zapraszam do czytania.  PS. na końcu materiału znajdziesz małe zaproszenie.  Przeczytanie tego materiału zajmie Ci około 1 Dowiedz się więcej…

Portret Psychologiczny Lokiego, czyli o Narcyźmie w Kinematografii

Dwa poprzednie portrety psychologiczne, opublikowane na łamach The Presji, skupiały się na postaciach z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Dzisiaj zaś pragnę zaprosić Państwa do kinowego świata Marvela i przedstawić Boga psot w postaci Lokiego. Przedstawiając tę postać chciałbym zwrócić uwagę na kryteria diagnostyczne narcyzmu oraz zapoznać z tym zaburzeniem osobowości.  Na wstępie warto zastanowić się, kim tak naprawdę jest Loki. W niniejszym artykule skoncentrujemy się wyłącznie na kreacji stworzonej przez Toma Hiddlestona dla kinowego uniwersum Marvela. Dowiedz się więcej…

Wpływ Stresu na Zdrowie Zawodowe

Stres w miejscu pracy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie zawodowe pracowników. Wpływ ten ma szerokie konsekwencje, zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.  Według raportu Workplace Stress Report 2023 opracowanego przez Health and Safety Executive (HSE), stres w miejscu pracy kosztuje gospodarki krajowe miliardy dolarów rocznie z powodu absencji pracowników oraz obniżonej wydajności (HSE, 2023). W Stanach Zjednoczonych, szacuje się, że koszty związane ze stresem i wypaleniem zawodowym wynoszą około 300 miliardów Dowiedz się więcej…

Jak pomóc pracownikom radzić sobie z Emocjami?

Współczesne środowisko pracy niesie za sobą liczne wyzwania emocjonalne, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne i ogólną efektywność pracowników. Zdolność do radzenia sobie z emocjami stała się kluczowym czynnikiem, który może decydować o sukcesie zawodowym, a także o atmosferze w miejscu pracy. W tym artykule przyjrzymy się, jak menadżerowie, firmy, dział HR oraz sami pracownicy mogą współpracować, aby lepiej zarządzać emocjami i tworzyć zdrowe środowisko pracy. Rola Menadżera Menadżerowie odgrywają kluczową rolę w pomaganiu pracownikom Dowiedz się więcej…

Self-care Menadżera

Praca menedżera wiąże się z podwyższonym poziomem stresu. Wpływ na to ma kilka czynników: konieczność osiągania celów biznesowych, zarządzanie zespołem i podejmowanie ważnych dla firmy decyzji. W obliczu takich wyzwań łatwo jest zaniedbać własne potrzeby zdrowotne i emocjonalne. Jednak brak odpowiedniej troski o siebie może prowadzić do wypalenia zawodowego, spadku efektywności oraz negatywnego wpływu na relacje z zespołem. Szacuje się, że 25-30% menadżerów doświadcza wypalenia zawodowego w różnym stopniu. Wpływ braku self-care u menadżerów  Mówią, Dowiedz się więcej…

Jak współczesne środowisko zawodowe wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Nowoczesne wyzwania i stres Żyjemy w czasach dynamicznych zmian, postępu technologicznego i szybkiego tempa życia. W pracy często spotykamy się z presją czasu i różnymi wyzwaniami. Stres w miejscu pracy staje się coraz bardziej powszechny i zyskuje uwagę badaczy, ponieważ ma negatywne skutki dla jednostek i organizacji. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa stres „chorobą stulecia” lub „epidemią XXI wieku”. Czym jest stres? Stres ma różne definicje w zależności od dyscypliny naukowej. W medycynie oznacza zmiany w Dowiedz się więcej…

Jak radzić sobie z bezcennością u pracownika?

Bezsenność, jest jednym z najczęstszych zaburzeń snu, charakteryzującym się trudnościami w zasypianiu, utrzymaniu snu, wczesnym budzeniem się lub snem, który nie przynosi uczucia odpoczynku. Jest ona szczególnie powszechna wśród pracowników, zwłaszcza tych pracujących w stresujących zawodach lub na zmiany. Badania pokazują, że około 30-40% dorosłych doświadcza bezsenności w ciągu roku, a u około 10-15% z nich występuje chroniczna bezsenność. Pracownicy z bezsennością często mają obniżoną produktywność, są bardziej podatni na wypadki i mogą doświadczać problemów Dowiedz się więcej…

Jak radzić sobie z przewlekłym zmęczeniem w pracy?

Zmęczenie to naturalny stan, podczas którego odczuwamy obniżoną zdolność do wysiłku fizycznego i/lub umysłowego. W ten sposób organizm chroni się przed wyczerpaniem i całkowitą utratą sił, to podstawowa reakcja fizjologiczna na nadmierne obciążenie organizmu.  Sprawa komplikuje się, gdy permanentnie czujemy zmęczenie i osłabienie organizmu. Może wówczas dojść do różnych zaburzeń funkcjonowania w życiu zawodowym i prywatnym. Taki stan wymaga dogłębnej analizy, ponieważ może świadczyć o różnych, niekiedy groźnych chorobach. Zmęczenie nie służy działaniu na rzecz Dowiedz się więcej…

Czy można zwolnić z pracy osobę chorą na depresję? – prawny punkt widzenia

Depresja pracownika może przejawiać się w różny sposób: obniżona koncentracja, problemy z pamięcią, problemy interpersonalne czy wycofanie z kontaktów. Zwolnienie lekarskie z powodu depresji przysługuje osobom, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne, a ich stan nie pozwala im wykonywać obowiązków zawodowych.Z punktu widzenia firmy, biznesu i pracodawcy – jest to duża strata i potencjalne utrudnienia (np. opóźnienie dostawy, potrzeba zorganizowania zastępstwa). Jak powinien zachować się pracodawca w momencie, gdy jego pracownik idzie na zwolnienie ze względu Dowiedz się więcej…

Czy można zwolnić pracownika z depresją?

W Polsce pracownik z depresją ma takie same prawa jak każdy inny pracownik. Pracodawca nie może zwolnić pracownika jedynie z powodu jego choroby, w tym depresji. Prawo pracy chroni osoby chore, szczególnie gdy przebywają one na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie z pracy podczas trwania zwolnienia lekarskiego jest niezgodne z prawem i może skutkować roszczeniami pracownika. Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w zakresie zwolnienia pracownika? Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i zdrowe warunki pracy, co obejmuje także wsparcie Dowiedz się więcej…