Why The Presji

Pod koniec stycznia 2021r. zorganizowaliśmy spotkanie kreatywne na które zaprosiliśmy wolontariuszy, darczyńców, klientów i przyjaciół projektu The Presja. Chcieliśmy wspólnie wypracować najważniejsze wnioski, cele i wartości jakimi powinniśmy się kierować. Chcieliśmy ustalić „dlaczego” robimy to co robimy i co nam przyświeca. I tak po kilku spotkaniach i wielu godzinach pracy powstała 1 (słownie: jedna) kartka A4, na której zebraliśmy nasze „WHY”. Zapraszamy.

Rzeczywistość Dziś:

świat, w którym żyjemy nie wspiera zdrowia psychicznego. Konsumpcjonizm, oczekiwanie prestiżu i wyścig po społecznej drabinie sprawiają, że wszechobecne są poczucie obciążenia i presja. Dlatego najlepszym dostępnym sposobem zmieniania świata jest wpływanie na to jak poszczególne osoby ten świat przeżywają. Dlatego…

Misją Projektu The Presja jest dawanie ludziom ULGI psychicznej w świecie presji. 

Realizujemy to poprzez zapewnianie im narzędzi dostosowanych do ich sytuacji i stanu zdrowia, pozwalających na pełniejsze i szczęśliwsze życie.  

Dlaczego działamy?

Wszystkie nasze działania mają przynosić ludziom psychiczną ulgę. Pragniemy dawać ulgę:

● osobom chorym na depresję, 
● ich bliskim oraz,
● wszystkim zmagającym się z presją i chronicznym stresem. 

Każdym krokiem przybliżamy się do świata bez presji, depresji i samobójstw. Zmieniamy świat na bardziej przyjazny, ludzki i łatwiejszy w przeżywaniu. 

Jak Działamy?

Przyświecają nam rzetelność, transparentność i otwartość na każdego. Opieramy się zarówno o tradycyjne, jak i nowoczesne technologicznie metody. Sposoby działania mają pozostawiać sprawczość i odpowiedzialność po stronie podopiecznych oraz być dla nich wsparciem i inspiracją.

Wartości

Po środku systemu wartości Projektu The Presja jest człowiek. Każda osoba ma wartość i zasługuje na pomoc. Każda osoba ma swoją własną, odrębną historię, więc potrzeba empatii, akceptacji i zaangażowania, żeby udzielić najlepszego, indywidualnego wsparcia. 

  • Profesjonalizm

Po pierwsze nie szkodzić. Do wiedzy o zdrowiu psychicznym podchodzimy holistycznie, ale ponad wszelką wątpliwość odpowiedzialnie – w oparciu o rzetelny dorobek naukowy. Opieramy się o skuteczne metody, a gdy popełniamy błąd to poprawiamy go i uczymy się.  

  • Transparentność 

W Projekcie The Presja wszystko jest jasne i jawne. Ludzie z nami związani muszą mieć pełną informację, aby podejmować możliwie najlepsze decyzje. Projekt powstał jako inicjatywa oddolna i o jego charakterze powinni decydować w szczególności wolontariusze, pracownicy, darczyńcy i podopieczni.

  • Otwartość

Pomagamy wszystkim, bez względu na ich wiarę, rasę, płeć, status społeczny, miejsce zamieszkania oraz reprezentowane poglądy. Nie budujemy dystansu, stygmatyzacji, biurokracji i murów. Budujemy i wspieramy zaufanie, tolerancje i odwagę osobistą. 

Co robimy?

  • edukujemy i prowadzimy profilaktykę o presji i depresji, realizujemy szkolenia, webinary, infografiki, podcasty, kampanie edukacyjne, prowadzimy i popularyzujemy badania.
  • pomagamy ludziom utrzymać równowagę psychiczną – jesteśmy często pierwszym kontaktem, drogowskazem, przewodnikiem, przyjacielem, asystentem.
  • współfinansujemy leczenie depresji tam gdzie to najbardziej potrzebne.

Jeśli to co czytasz rezonuje z Tobą tak samo jak z nami – dołącz do nas. Możesz nas wspierać finansowo (więcej info tutaj), albo zaangażować się w wolontariat.

Zespół Projektu The PresjA