Depresja u mężczyzn – leczenie i wsparcie psychologiczne
Choć depresja u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet (20% wszystkich przypadków), to właśnie oni o wiele częściej popełniają samobójstwo. Ze statystyk Policji wynika, że stanowią oni 85% ofiar. To tylko pokazuje, jak poważny jest to problem. Niestety, w społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że panowie muszą być silni i powinni radzić sobie z kłopotami sami. To zdecydowanie nie pomaga w diagnozie i leczeniu męskiej depresji. Postanowiliśmy wziąć ją pod lupę, zbierając w jednym miejscu najważniejsze informacje na jej temat.
Męska depresja – wszystko, co musisz wiedzieć
Ciekawostką jest fakt, że panowie bardzo rzadko proszą sami o pomoc. Jeśli już to robią, to zazwyczaj nie mają pojęcia, jak poradzić sobie z trudną sytuacją. O wiele częściej do specjalistów, w tym również do nas, zgłaszają się kobiety, które zaczynają rozmowę od słów; mój chłopak ma depresję.
Męska twarz depresji często bywa pomijana w społeczeństwie. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, o którym wspominaliśmy już powyżej – to właśnie mężczyźni stanowią ogromną większość ofiar samobójstw. Co warto wiedzieć o męskiej depresji?
- Może przybierać nietypowy, często trudny do zdiagnozowania przebieg. Niektóre objawy depresji u mężczyzn nie wzbudzają podejrzeń u samego chorego lub są uważane przez niego za zbyt błahe, przez co nie decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty.
- Bardzo często depresja u młodych mężczyzn lub panów po 40. i 50. roku życia jest bezpośrednio związana z nadużywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych. Dodatkowo mają oni problem z kontrolowaniem impulsów i mogą być agresywni.
- U niektórych mężczyzn diagnozuje się… męską depresję poporodową!
- W Polsce najczęściej diagnozuje się depresję między 30. i 49. rokiem życia.
Objawy depresji u mężczyzn
Aby móc zdiagnozować męską depresję, muszą wystąpić przynajmniej dwa objawy, które utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie. Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 są to: obniżenie nastroju, spadek poziomu energii powodujący nadmierne zmęczenie oraz utrata zainteresowań, której towarzyszy anhedonia. To jednak nie wszystko! Oprócz dwóch spośród trzech wymienionych symptomów powinny wystąpić inne objawy depresji u mężczyzn. Więcej opowiadamy o nich poniżej.
Czym objawia się depresja u mężczyzn?
Czym objawia się depresja u mężczyzn? Już teraz warto podkreślić, że nie każdy pan będzie zmagać się ze wszystkimi wymienionymi symptomami. Czasami są one nietypowe lub występuje tylko kilka z oznak problemów ze zdrowiem psychicznym. Możemy wyróżnić 12 najczęstszych objawów depresji u mężczyzn:
- uczucie niepokoju,
- spadek libido,
- agresja, zwiększona drażliwość i częste uczucie gniewu,
- izolacja społeczna, wycofanie się z kontaktów z najbliższymi,
- poczucie beznadziejności i pustki,
- problemy z apetytem – jadłowstręt lub przejadanie się,
- problemy z koncentracją i skupieniem się,
- zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierna senność, którym towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia,
- obniżona samoocena,
- dolegliwości fizyczne – bóle głowy, problemy ze strony układu pokarmowego,
- nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych,
- myśli i czyny samobójcze.
Pierwsze objawy depresji u mężczyzn
Jakie są pierwsze objawy depresji u mężczyzn? Zazwyczaj pojawia się pogłębiające się uczucie przygnębienia i pogorszenie nastroju. Panowie zaczynają odczuwać pustkę, pojawiają się problemy z pożądaniem i sprawnością seksualną, a nawet najmniejsze niepowodzenia wywołują gniew i agresję. Stopniowo zaczynają dochodzić do tego problemy ze snem, angażowanie się w działania wysokiego ryzyka i inne objawy depresji u mężczyzn, które wymieniliśmy powyżej.
Zauważyłeś u siebie oznaki depresji u mężczyzn? A może podejrzewasz ją u swojego partnera, ojca, brata albo przyjaciela? Zachęcamy do umówienia się na konsultację w The Presja!
Depresja u mężczyzn – leczenie
W przypadku podejrzenia depresji u mężczyzn, aby rozpocząć leczenie, konieczne jest postawienie diagnozy. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do psychologa, zapisanie się do psychiatry lub umówienie się na wizytę prywatną u psychoterapeuty. Możesz również skorzystać z pomocy The Presja.
Zazwyczaj leczenie męskiej depresji polega na połączeniu psychoterapii i farmakoterapii (antydepresantów i leków psychotropowych).
Depresja u mężczyzn po 40. roku życia
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, depresja u mężczyzn po 40. roku życia stanowi dość spory procent wśród wszystkich chorych. Zazwyczaj jej objawy pokrywają się z symptomami, które wymieniliśmy powyżej. Najczęściej przyczyną wystąpienia depresji u mężczyzn po czterdziestce są problemy w związku i w pracy, kryzys wieku średniego, traumy z przeszłości czy choroba własna lub bliskiej osoby.
Depresja u młodych mężczyzn
Depresja u młodych mężczyzn jest często związana z problemami w związku, zaburzonym obrazem własnego ciała, problemem ze znalezieniem pracy czy niespodziewaną ciążą partnerki. W czasie dojrzewania i wczesnej młodości zwiększa się również odsetek depresji u mężczyzn homoseksualnych, który odkrywają i ujawniają swoją orientację.
Przyczyny depresji u mężczyzn
Jakie są przyczyny depresji u mężczyzn? Tak naprawdę, podobnie jak w przypadku kobiet, może być ich naprawdę wiele. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zwiększenie ryzyka chorób psychicznych jest presja środowiskowa. Panowie czują nieustanny nacisk, aby spełniać się w rolach narzuconych im przez społeczeństwo – muszą być głową rodziny i ją utrzymywać (zapewnienie godnego bytu ekonomicznego), powinni zarabiać jak najwięcej oraz nie wypada im okazywać słabości.
Ogromny wpływ na tę przyczynę depresji u mężczyzn ma również przekaz medialny, w którym od lat kreuje się panów na twardzieli, którzy powinni być w stanie znieść wszystko. To z kolei wpływa na pojawienie się problemów u wielu mężczyzn, którzy mają trudności ze zrozumieniem i określeniem swoich emocji.
Co więcej, do przyczyn depresji u mężczyzn możemy zaliczyć także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli wystąpiła wcześniej u kogoś z rodziny, to ryzyko zachorowania ulega zwiększeniu. Nie bez znaczenia są również trudne i traumatyczne doświadczenia z przeszłości – molestowanie, uzależnienia w rodzinie, brak zainteresowania ze strony rodziców lub nadopiekuńczość oraz utrata rodziców i ich rozwód.