Depresja u kobiet – leczenie i wsparcie psychologiczne
Kobieca depresja może mieć wiele przyczyn – od relacji z partnerem, przez traumę z przeszłości, aż po ciężką chorobę. Bez względu na to, jaki jest powód wystąpienia zaburzeń – należy skorzystać z pomocy specjalistów. Tylko w ten sposób będziesz w stanie poradzić sobie z chorobą i wrócić do normalnego życia. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy depresji u kobiet oraz jak wygląda jej leczenie!
Cała prawda o kobiecej depresji
Cała prawda o kobiecej depresji jest niepokojąca. Szacuje się, że to właśnie kobiety chorują na nią aż dwa razy częściej niż mężczyźni. Są także częściej od nich hospitalizowane, a zaburzenia osiągają największe nasilenie w wieku reprodukcyjnym. Niestety, naukowcy do dziś próbują znaleźć przyczynę takich statystyk. Często wspomina się o złożonych przyczynach kobiecej depresji – psychologiczno-społecznych, somatycznych, a nawet genetycznych. Więcej na ten temat opowiadamy poniżej.
W raporcie NFZ opublikowanym w 2013 roku aż 73% wszystkich chorych na depresję mieszkańców naszego kraju stanowiły właśnie kobiety. Oczywiście, wartość ta dotyczy wyłącznie osób zdiagnozowanych i w trakcie leczenie. Nie uwzględnia jednak kobiet (i także mężczyzn), którzy z różnych powodów nie zdecydowali się na wizytę u specjalisty. Oznacza to, że w Polsce na pewno jest o wiele więcej kobiet chorych na depresję.
Objawy depresji u kobiet
Początkowo objawy depresji u kobiet mogą nie wzbudzać podejrzenia, że dzieje się coś poważniejszego. Zazwyczaj jest to pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, smutek, poczucie winy czy spadek odczuwania przyjemności. Wraz z biegiem czasu pojawiają się kolejne sygnały, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do poszukania profesjonalnej pomocy. Do objawów depresji u kobiet możemy zaliczyć:
- utratę zainteresowań,
- złe samopoczucie utrzymujące się dłużej niż kilka dni,
- drażliwość i nerwowość,
- niechęć do kontaktu z najbliższymi,
- poczucie lęku,
- niską samoocenę,
- zaburzenia koncentracji,
- nieustanne pesymistyczne myśli,
- w poważnych przypadkach kobieca depresja prowadzi do myśli i czynów samobójczych.
Można także zauważyć objawy cielesne depresji u kobiet. Są to przede wszystkim:
- ciągłe zmęczenie,
- spadek lub wzrost masy ciała,
- zaburzenia miesiączkowania,
- nadmierny apetyt,
- uczucie suchości w gardle,
- ból głowy i migreny,
- spadek libido,
- nadmierna senność lub bezsenność.
Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby wymienione objawy depresji u kobiet, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty. Zachęcamy do umówienia się na konsultacje w The Presja!
Depresja u kobiet – leczenie
Najczęściej depresja u kobiet jest leczona farmakologicznie – psychiatra przepisuje antydepresanty, czyli leki o silnym działaniu na układ nerwowy, które pomagają w wyrównaniu poziomu neuroprzekaźników mózgowych. Oprócz nich zaleca się również skorzystanie z psychoterapeuty, który pomoże w znalezieniu podłoża problemu i jego rozwiązaniu. Choć na efekty regularnych spotkań ze specjalistą trzeba trochę poczekać, to zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rezultaty psychoterapii są porównywalne do działania dobrze dobranych leków.
Przyczyny depresji u kobiet
Przyczyn depresji u kobiet może być wiele. Wyróżniamy między innymi czynniki genetyczne, które oznaczają, że wiele z nich ma po prostu wrodzoną skłonność do zachorowania, zwłaszcza jeśli zdiagnozowano u nich wcześniej depresję w rodzinie. Nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczno-społeczne, czyli:
- śmierć bliskiej osoby (rodzica, dziecka, przyjaciela),
- kryzys finansowy,
- kryzys w małżeństwie,
- rozwód,
- utratę pracy,
- problemy życiowe.
Można wyróżnić również somatyczne przyczyny depresji u kobiet – przewlekłą chorobę, przyjmowanie niektórych leków (w tym także antykoncepcji hormonalnej z progesteronem), a nawet bycie ofiarą przemocy (w tym także psychicznej i seksualnej). To jednak nie koniec! Jak się okazuje, kobieca depresja może być również powiązana z czynnikami biologicznymi – chorobami tarczycy, ciążą i porodem, PMS (zespołem napięcia przedmiesiączkowego) czy menopauzą.