Jak reagować na depresję pracownika? Kluczowe wskazówki!

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Autor: Konrad Zych i Wojciech Wychowaniec

Depresja pracownika to poważny problem, który może wpływać na efektywność pracy i ogólną atmosferę w miejscu pracy. W naszym wywiadzie na YouTube, Wojtek Wychowaniec – specjalista od zdrowia psychicznego w miejscu pracy przedstawił kilka kluczowych kroków, jakie pracodawcy i menedżerowie mogą podjąć, aby odpowiednio zareagować na tę sytuację.

Posłuchaj wywiadu Konrada Zycha z Wojtkiem Wychowańcem na ten temat:

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, a które warto zwrócić uwagę:

Rozpoznanie problemu

Pierwszym krokiem jest umiejętność rozpoznania objawów depresji. Należą do nich między innymi: ciągłe uczucie smutku, zmęczenie, brak motywacji, zmiany w nawykach żywieniowych i snu oraz wycofanie się z życia towarzyskiego. Menedżerowie i pracownicy firm mogą mieć uważność na takie sygnały u swoich kolegów/pracowników, aby móc odpowiednio zareagować.

Otwarte i empatyczne podejście

Kiedy zauważysz, że pracownik może mieć problem z depresją, ważne jest, aby podejść do niego z empatią i zrozumieniem. Rozmowa powinna być prywatna, a ton współczujący. Pytania typu „Jak się czujesz?” lub „Czy jest coś, w czym mogę Ci pomóc?” mogą być dobrym początkiem do rozmowy o kryzysie psychicznym lub chwilowym spadku nastroju.

Oferowanie wsparcia

Pracodawcy mogą oferować różne formy wsparcia, takie jak elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, dostęp do programów wsparcia pracowniczego oraz pomoc w uzyskaniu profesjonalnej pomocy psychologicznej. Ważne jest, aby pracownik czuł się wspierany i wiedział, że jego dobrostan jest istotnym elementem kultury organizacyjne pracodawcy.

Szkolenia dla kadry zarządzającej

Warto, aby pracodawcy inwestowali w szkolenia dla menedżerów, aby ci byli lepiej przygotowani do rozpoznawania i reagowania na problemy zdrowia psychicznego wśród pracowników. Szkolenia mogą obejmować tematykę związaną z identyfikacją objawów depresji, technikami prowadzenia trudnych rozmów oraz procedurami wspierania pracowników w potrzebie. Z naszego doświadczenia jest to zarówno bardzo przydatny kawałem wiedzy jak i znosi napięcie u kierownictwa w kontekście tak intymnego tematu jak zdrowie psychiczne pracowników.

Promowanie zdrowego stylu życia

Pracodawcy mogą promować zdrowy styl życia w miejscu pracy, organizując warsztaty dotyczące zarządzania stresem, zdrowej diety i aktywności fizycznej. Tego typu inicjatywy mogą przyczynić się do poprawy ogólnego zdrowia psychicznego pracowników.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *