Zmień perspektywę z zero-jedynkowej na skalę swoich postępów

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Autor: Konrad Zych

Czy zdarzyło ci się kiedyś odkryć, że twoje podejście do oceny swoich osiągnięć sprowadza się do czarno-białej perspektywy? W świecie, w którym sukces często kojarzy się z osiągnięciem wielkich celów i perfekcją, łatwo się zagubić, tracąc z oczu drobne kroki w kierunku poprawy. Zamiast skupiać się wyłącznie na dwóch skrajnych punktach – sukcesie i porażce – warto rozważyć zmianę perspektywy na skalę swoich postępów. To podejście może nie tylko zwiększyć twoją motywację, ale także pomóc w zrozumieniu i docenieniu procesu rozwoju osobistego.

O czym mówi zero-jedynkowa perspektywa?

W klasycznej zero-jedynkowej perspektywie, osiągnięcie celu jest postrzegane jako jedynie dwie możliwości: sukces lub porażka. To podejście może prowadzić do nadmiernego skupienia na końcowym rezultacie i ignorowania drobnych kroków w kierunku celu. Często prowadzi to do poczucia niezadowolenia lub braku motywacji, gdy cel nie jest osiągnięty natychmiast lub w oczekiwanym zakresie.

Skala postępów jako alternatywa

Zamiast mierzyć sukces wyłącznie na podstawie rezultatu końcowego, warto przyjrzeć się procesowi i drobnym krokom, które podejmujemy każdego dnia w drodze do celu. Skala postępów pozwala nam spojrzeć na nasze wysiłki w sposób bardziej holistyczny i realistyczny. Zamiast pytać „Czy osiągnąłem swój cel?”, możemy zapytać „Jakie postępy zrobiłem?”, „Co już osiągnąłem?” i „Co mogę zrobić, aby kontynuować poprawę?”.

Korzyści zmiany perspektywy

Zmiana perspektywy z zero-jedynkowej na skalę postępów niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala nam docenić drobne sukcesy i postępy, które często mogą umknąć naszej uwadze. To z kolei może budować poczucie własnej wartości i motywować nas do dalszego działania. Po drugie, skala postępów pomaga nam zrozumieć, że sukces nie zawsze musi być natychmiastowy – każdy krok w kierunku naszego celu jest wartościowy. Wreszcie, zmiana perspektywy pozwala nam nauczyc się cieszyć z procesu, a nie tylko z końcowego rezultatu.

Jak praktykować skalę postępów?

Praktykowanie skali postępów wymaga świadomości i zaangażowania. Oto kilka sposobów, jak możesz zacząć zmieniać swoją perspektywę:

  1. Prowadź dziennik postępów: Codzienne zapisywanie swoich osiągnięć i postępów może pomóc ci spojrzeć na swoje wysiłki w szerszym kontekście.
  2. Ustal małe cele: Zamiast koncentrować się na jednym dużym celu, podziel go na mniejsze kroki i śledź swoje postępy na każdym etapie.
  3. Doceniaj wysiłek: Zamiast oceniać siebie wyłącznie na podstawie wyniku, doceniaj wysiłek, jaki wkładasz w osiąganie swoich celów.

Zmiana perspektywy z zero-jedynkowej na skalę postępów może być kluczowym krokiem w kierunku budowania pozytywnego podejścia do rozwoju osobistego. Zamiast skupiać się wyłącznie na rezultatach, warto doceniać drobne kroki i wysiłek, jakie podejmujemy każdego dnia. Praktykowanie tej perspektywy może nie tylko zwiększyć naszą motywację, ale także pomóc nam cieszyć się procesem osiągania naszych celów.

O mnie:

Terapeuta pracujący w nurcie Terapii Skoncentrowanej Na Rozwiązaniach (Posiada status terapeuty w procesie certyfikacji) oraz nurcie Systemowym. Kontynuuje kurs całościowy psychoterapii „Psychoterapia indywidualna i terapia rodzin ze szczególnym uwzględnieniem problematyki okresu adolescencji” atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne w Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii im. Marii Orwid oraz Studium Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (st I + II) w Integri TSR. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR) oraz polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP).

Więcej o mnie: https://thepresja.pl/konrad-zych/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *