Próba samobójcza pracownika – jak przeprowadzić firmę przez ciężki czas?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Próba samobójcza pracownika to nie tylko trudna sytuacja emocjonalna, ale także wyzwanie dla każdej organizacji. W takich momentach kluczowe jest zapewnienie wsparcia nie tylko osobie doświadczającej kryzysu, lecz także zespołowi i całej organizacji. Jak więc najlepiej przeprowadzić firmę przez ten trudny okres?

Najważniejsze jest natychmiastowe działanie, w postaci wsparcia medycznego i zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi – niezależnie czy próba wydarzyła się w domu i w pracy. W polskiej konstytucji zapisano obowiązek ochrony życia ludzkiego, w związku z tym jeśli tylko powziąłeś wiedzę o zamiarze samobójczym lub próbie powinieneś skoncentrować się na działaniach ratujących życie. Natychmiastowe zaangażowanie służb medycznych oraz zapewnienie bezpiecznego otoczenia dla wszystkich pracowników są kluczowe.

Pozostałe osoby w firmie mogą być zszokowane lub zaniepokojone. Niezależnie od wyniku próby samobójczej, takie doświadczenie jest trudne dla całej organizacji. Kluczowa jest delikatna, ale szczera komunikacja, aby uniknąć niepotrzebnych spekulacji. Powiadom zespół o zaistniałej sytuacji, zachowując równocześnie szacunek dla prywatności pracownika. Jeśli tylko ty widziałeś o próbie samobójczej i była ona nieudana powinieneś zachować tą informacje dla siebie, chyba że ktoś z zespołu powziął tą wiedzę z innego źródła i plotka/informacja rozeszły się po organizacji.

W przypadku próby samobójczej pracownika zapewnienie wsparcia emocjonalnego dla zespołu to kluczowy aspekt zarządzania przez ten trudny czas. Stwórz otwarte środowisko, w którym ludzie mogą rozmawiać o swoich uczuciach i otrzymać wsparcie. Warto rozważyć szkolenia dotyczące zdrowia psychicznego, aby zwiększyć świadomość i umiejętności zarządzania takimi sytuacjami. Często próba samobójcza kolegi z pracy może wywołać wtórną traumatyzację, więc żeby temu zapobiec należy podjąć działania prewencyjne.

Po tak trudnym wydarzeniu, pracownicy mogą odczuwać dodatkowy stres. Warto dać im czas i przestrzeń na regenerację. Upewnij się, że obciążenia pracą są rozsądne i dostosowane do sytuacji. Zapewnienie dostępu do profesjonalnej pomocy psychologicznej dla pracowników dotkniętych taką sytuacją jest niezwykle istotne. Wsparcie ze strony specjalistów pomoże zarówno pracownikom, jak i firmie poradzić sobie z trudnościami wynikającymi z takiej sytuacji.

Po zaistniałym incydencie ważne jest, aby firma kontynuowała dbanie o zdrowie psychiczne swoich pracowników. Stałe wsparcie, programy treningowe czy dostęp do specjalistów mogą przyczynić się do stworzenia bardziej świadomej i wspierającej kultury organizacyjnej.

Próba samobójcza pracownika to niezwykle trudny moment, jednak należy pamiętać, że odpowiednie wsparcie i działania podjęte przez firmę mogą pomóc w procesie zdrowienia zarówno pracownikowi, jak i całemu zespołowi. Szczere zaangażowanie, empatia i profesjonalna pomoc są kluczowe dla powrotu do zdrowia psychicznego oraz harmonii w miejscu pracy.


Autorem tekstu jest Wojciech Wychowaniec, terapeuta, trener i konsultant mental health wellbeing. Wspierał takie firmy jak Royal Canin, Mars, Orbit, Motorola, ABB, Avenga IT, Endego, UBS, Eurocash, Divante czy Hirschvogel. Jest doktorantem w dziedzinie nauk społecznych w zakresie wellbeingu w organizacjach. Członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej Na Rozwiązaniach i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Może zainteresują Cię też:

Konsultacje dla pracowników HR
Najlepszy pakiet psychologiczny dla firmy


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *