Najlepszy pakiet psychologiczny dla firmy

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

W ostatnich latach coraz więcej firm decyduje się na oferowanie swoim pracownikom pakietów opieki psychologicznej jako części kompleksowej polityki dobrostanu pracowniczego. Niestety, choć ta inicjatywa wydaje się być odpowiedzią na rosnące wyzwania zdrowia psychicznego w miejscu pracy, często pakiet opieki psychologicznej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego niektóre pakiety opieki psychologicznej nie działają?

Często pakiety opieki psychologicznej są standardowe i nie uwzględniają indywidualnych potrzeb pracowników. Brak spersonalizowanych podejść może sprawić, że pracownicy nie korzystają z tych usług lub nie czują się przez nie docenieni. Nawet jeśli firma oferuje pakiet opieki psychologicznej, istnieją społeczne i kulturowe bariery związane z tematem zdrowia psychicznego. To może skutkować brakiem chęci skorzystania z tych usług ze strachu przed stygmatyzacją czy obawą o reputację zawodową. Dlatego tak ważnym aspektem jest, aby elementem pakietu była psychoedukacja, żeby pracownicy nauczyli się odpowiedniego języka i nabrali odwagi o mówienia o swoim dobrostanie.

Pakiety opieki psychologicznej dostępne w ramach szerokich pakietów medycznych często oferują tylko kilka sesji terapeutycznych lub dostęp do linii wsparcia. W rzeczywistości potrzeby pracowników mogą być znacznie szersze i wymagać bardziej zindywidualizowanego podejścia. W firmach oferujących pakiety często nie ma bliskich terminów konsultacji, ale także brak jest możliwości umawiania się do tego samego specjalisty, więc proces terapeutyczny w zasadzie jest niemożliwy.

Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet dla swojej firmy?

  1. Upewnij się, że pakiet wsparcia psychologicznego uwzględnia różnorodne potrzeby pracowników, ale i organizacji. Pakiet powinien przewidywać wsparcie indywidualne dla pracownika, ale także konsultacje dla menedżerów, którzy zmagają się z wyzwaniami psychicznymi pracowników.
  2. Zwróć uwagę, czy specjaliści pracują pod superwizją, a dokładnie czy firma oferująca pakiety zapewnia superwizję swoim specjalistą czy tylko oczekuje od nich deklaracji, że z takiego wsparcia korzystają. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa procesów.
  3. Sprawdź dostępność i elastyczność. Istotne jest, aby usługi były łatwo dostępne dla pracowników i elastyczne pod względem harmonogramu. Ważne jest również, aby firma oferująca wsparcie była w stanie dostosować się do potrzeb firmy i pracowników.
  4. Zapoznaj się z jakością usług oferowanych w ramach pakietu. Zwróć uwagę na portfolio i opinie innych firm korzystających z tych usług oraz doświadczenie specjalistów świadczących wsparcie.
  5. Dobry pakiet wsparcia psychologicznego nie tylko reaguje na problemy, ale także stawia na edukację i prewencję. Sprawdź, czy oferowane są szkolenia dotyczące zdrowia psychicznego, które mogą pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem czy trudnościami emocjonalnymi.
  6. Wybierz pakiet, który pasuje do kultury organizacyjnej i wartości Twojej firmy. Ważne jest, aby wsparcie psychologiczne było zintegrowane z działaniami podejmowanymi przez firmę w obszarze dobrostanu pracowników.
  7. Dobry pakiet nie powinien mieć opłat abonamentowych. Często Twoi pracownicy będą potrzebowali czasu, aby zaufać firmie oferującej pakiet. Nie powinieneś płacić za pakiet, który nie będzie działał. Rozliczenie „za zrealizowaną konsultacje” wydaje się najbardziej sprawiedliwe.
  8. Upewnij się, że firma oferująca pakiet wsparcia ma mechanizmy monitorowania skuteczności usług i zbierania opinii od pracowników, co pozwoli dostosować ofertę do rzeczywistych potrzeb.

Pamiętaj, że dobry pakiet wsparcia psychologicznego dla firmy nie tylko reaguje na problemy, ale także działa prewencyjnie, integruje się z kulturą organizacyjną i jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pracowników.


Autorem tekstu jest Wojciech Wychowaniec, terapeuta, trener i konsultant mental health wellbeing. Wspierał takie firmy jak Royal Canin, Mars, Orbit, Motorola, ABB, Avenga IT, Endego, UBS, Eurocash, Divante czy Hirschvogel. Jest doktorantem w dziedzinie nauk społecznych w zakresie wellbeingu w organizacjach. Członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej Na Rozwiązaniach i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Może zainteresują Cię też:

Konsultacje dla pracowników HR
Próba samobójcza pracownika – jak przeprowadzić firmę przez ciężki czas
Najlepszy pakiet psychologiczny dla firmy0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *