Jak wspierać pracownika z depresją?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które może dotknąć każdego, również pracowników w miejscu pracy. W obliczu tego problemu, odpowiedzialne podejście firmy staje się niezwykle ważne. Wspieranie pracowników w trudnych chwilach nie tylko przynosi korzyści humanitarne, ale także może znacząco wpłynąć na produktywność i atmosferę w miejscu pracy.

Pierwszym krokiem w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy dla osób z depresją jest edukacja personelu. Organizowanie szkoleń, warsztatów czy dostarczanie materiałów informacyjnych na temat zdrowia psychicznego pomaga pracownikom zrozumieć naturę depresji i jej wpływ na życie codzienne. Wiedza zmniejsza napięcie przed nieznanym i pomaga tworzyć rozumiejące oraz akceptujące środowisko pracy.

Kolejnym istotnym aspektem jest zapewnienie wsparcia emocjonalnego. To nie tylko o akceptacji, ale o tworzeniu atmosfery otwartości, w której pracownicy czują się komfortowo, dzieląc się swoimi trudnościami. Ustanowienie polityki otwartych drzwi, mentorstwo czy programy opieki zdrowotnej mogą zwiększyć zaufanie pracowników. Warto pamiętać, że wsparcie emocjonalne nie jest obowiązkiem menedżera, ale już tworzenie empatycznych zespołów, które udzielają sobie koleżeńskiego wsparcia, tak.

Wspieranie pracowników z depresją obejmuje także dostosowanie obowiązków służbowych do ich potrzeb. Elastyczne harmonogramy pracy, przerwy umożliwiające odpoczynek czy możliwość pracy zdalnej mogą znacznie ulżyć osobom zmagającym się z tym schorzeniem. Dobrą praktyką jest tymczasowe uelastycznienie czasu pracy lub zakresu obowiązków.

Zapewnienie dostępu do profesjonalnej pomocy jest kluczowe. Firmy mogą oferować pakiety wsparcia psychologicznego obejmujące na przykład dostęp do terapeutów czy grup wsparcia. Programy pomocowe w miejscu pracy mogą znacznie zmniejszyć barierę w poszukiwaniu pomocy.

Wspieranie pracowników z depresją wymaga także promowania zdrowego stylu życia. Programy wellness, zajęcia sportowe, a nawet wsparcie w organizowaniu czasu wolnego pomagają w utrzymaniu równowagi psychicznej i fizycznej.

Wreszcie, dla firm, które chcą wesprzeć swoich pracowników w walce z depresją, kluczowe jest nie tylko implementowanie tych strategii, ale także ciągłe monitorowanie ich efektywności. Wspieranie pracowników z depresją nie tylko buduje pozytywny wizerunek firmy, ale także sprzyja zdrowszej atmosferze pracy i może znacząco wpłynąć na retencję pracowników oraz ich produktywność. W trosce o dobro pracowników i jako element odpowiedzialnego podejścia biznesowego, wsparcie osób z depresją staje się nieodłącznym elementem strategii korporacyjnej w dzisiejszym świecie pracy.

Dzięki temu podejściu firmy mogą stać się miejscem, gdzie każdy pracownik czuje się akceptowany, wspierany i doceniany, niezależnie od wyzwań zdrowotnych, z którymi się boryka.


Autorem tekstu jest Wojciech Wychowaniec, terapeuta, trener i konsultant mental health wellbeing. Wspierał takie firmy jak Royal Canin, Mars, Orbit, Motorola, ABB, Avenga IT, Endego, UBS, Eurocash, Divante czy Hirschvogel. Jest doktorantem w dziedzinie nauk społecznych w zakresie wellbeingu w organizacjach. Członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej Na Rozwiązaniach i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Może zainteresują Cię też:

Konsultacje dla pracowników HR
Próba samobójcza pracownika – jak przeprowadzić firmę przez ciężki czas
Najlepszy pakiet psychologiczny dla firmy0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *