Rozstanie – jak sobie z nim radzić?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Rozstanie – jak sobie z nim radzić?

Rozstanie z partnerem dla większości osób bywa niezwykle trudnym wydarzeniem. Największy wstrząs odczuwają osoby, które tworzyły związek przez kilka lub kilkanaście lat, czyli przez znaczny okres swojego życia. W zależności od tego, jak wygląda rozstanie, pojawiające się emocje mogą znacznie się od siebie różnić. U par, które wspólnie podjęły taką decyzję, dominujący jest przede wszystkim uciążliwy smutek, natomiast gdy decyzja o rozstaniu wychodzi tylko od jednej strony, najczęściej pojawia się szok, żal, a w niektórych przypadkach również gniew i agresja. Jak sobie poradzić z rozstaniem?

Rozstanie krok po kroku, czyli czym charakteryzują się poszczególne etapy

Choć rozstania są zupełnie naturalne, niewiele osób wie, jak sobie z nimi poradzić. Szczególnie jest to trudne doświadczenie dla osób wrażliwych, emocjonalnych, bardzo mocno przywiązujących się i tych, nielubiących lub bojących się zmian. Rozstania zazwyczaj bywają bardzo złożone. W większości przypadków charakteryzują się one kilkoma charakterystycznymi etapami, w których towarzyszyć nam mogą różne emocje. Bardzo często etapy te porównywane są do etapów żałoby po stracie kogoś bliskiego, ponieważ towarzyszące stany emocjonalne w dwóch przypadkach są niezwykle podobne. Znajomość poszczególnych etapów jest bardzo ważna, ponieważ poniekąd odpowiada na pytanie, jak poradzić sobie po rozstaniu.

I faza rozstania – zaprzeczenie

Pierwszą fazą rozstania jest szok, niedowierzanie i zaprzeczanie samemu sobie. Takie emocje to nic innego, jak mechanizm obronny naszego organizmu, który chcąc chronić nas przed bólem, sprawia, że człowiek zaprzecza sytuacji, a w skrajnych przypadkach całkowicie wypiera ją ze swojej głowy. W pierwszym etapie rozstania wiele osób myśli, że jest to tylko przejściowy stan rzeczy, chwilowa przerwa czy nieduży konflikt, który za kilka dni na pewno uda się rozwiązać i druga osoba do nas wróci. Co ciekawe, nawet osoby, które przez wiele lat trwają w przemocowych związkach, w pierwszej fazie rozstania pozostawiają na wszelki wypadek „uchyloną furtkę” dla drugiej osoby, gdyby przypadkiem chciała nagle wrócić.

II faza rozstania – zderzenie się z rzeczywistością

Drugi etap rozstania wiąże się z narastającym gniewem, który jest wynikiem zderzenia się z rzeczywistością. Do osoby dociera wtedy tak naprawdę to, co się stało – zdaje sobie ona sprawę z tego, że nie ma już odwrotu i nic nie można zmienić. Taka osoba nie ma jeszcze pojęcia, jak przeżyć rozstanie. Gniew zazwyczaj towarzyszy tym osobom, które zostały zostawione przez partnera, choć często się również zdarza, że jest on odczuwalny u osób, które podjęły decyzję o zakończeniu związku. Faza gniewu i frustracji, choć jest bardzo przejmująca, w rzeczywistości daje również siłę do działania i walczenia o siebie.

III etap rozstania – zawahanie

Trzeci etap rozstania charakteryzuje się zawahaniem. W tym stadium wiele osób powraca myślami do przeszłości, idealizuje swojego byłego partnera, wspomina tylko te dobre rzeczy i koniec końców zastanawia się nad powrotem do związku. Etap ten często nazywany jest również etapem negocjacji. Partnerzy obiecują sobie nawzajem poprawę i że pewne rzeczy już nigdy się nie powtórzą. Inną równie częstą praktyką jest propozycja zostania przyjaciółmi i pozostania w kontakcie. Niestety jest to bardzo złudne i zazwyczaj bardzo źle się kończy dla pokrzywdzonych osób, w których pozostaje iskierka nadziei, że jeszcze uda się naprawić ten związek.

IV etap rozstania – długotrwały smutek

Kolejny etap rozstania to długotrwały smutek, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do bardzo poważnych problemów depresyjnych. W tym stadium osoby, które są po rozpadzie związku, odczuwają przede wszystkim żal, przygnębienie i rozpacz. W tej fazie w szczególności należy o siebie zadbać, wybierając i koncentrując się na rzeczach, które sprawiają nam przyjemność i odpychają złe emocje.

V etap rozstania – akceptacja sytuacji

Ostatnim etapem rozstania jest jego pełna akceptacja. U niektórych osób pojawia się już po kilku tygodniach, z kolei u innych dopiero po kilku latach. U jeszcze innych wcale, choć na szczęście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Faza rozstania przynosi ulgę i ukojenie. Osoba po rozstaniu odzyskuje siły do działania i chęć poznawania nowych osób.

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Rozstanie z partnerem wiąże się z ogromnymi zmianami i zawirowaniami w życiu, co dla wielu osób bywa bardzo dużym problemem do udźwignięcia. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby nauczyć się radzić sobie ze swoimi emocjami i nie pozwolić im zdominować codziennego życia, ponieważ w innym przypadku może to zakończyć się poważnymi problemami psychicznymi i jeszcze większą trudnością z pogodzeniem się z zakończeniem związku.

Wiele osób nie ma pojęcia, jak poradzić sobie z rozstaniem. Emocje towarzyszące rozstaniom bywają niezwykle trudne, lecz pomimo tego, należy pamiętać o tym, aby nie blokować ich np. używkami, nadmierną pracą, jedzeniem, czy przelotnymi romansami. Takie sposoby tylko na chwilę ukoją nasze nerwy, lecz w skali długoterminowej przysporzą jeszcze więcej problemów. Uwalnianie emocji po rozstaniu jest bardzo ważne, lecz powinno się to odbywać we właściwym czasie i etapie. Emocje, które są odpychane miesiącami, a czasem nawet latami, mogą zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym dla nas momencie, a w dodatku ze zdwojoną siłą. Chcąc skutecznie poradzić sobie z rozstaniem, warto skorzystać ze wsparcia najbliższych osób lub psychoterapeuty. W tym trudnym czasie należy w szczególności o siebie zadbać, koncentrując się na tym, co nas, a nie tę drugą osobę uszczęśliwia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *