Medytacja – co daje i w czym pomaga?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Medytacja – co daje i w czym pomaga?

Medytacja to technika ćwiczeń umysłu i świadomości, która praktykowana jest przez coraz to szersze grono osób na całym świecie. Ma wiele zalet, a jej zdrowotne korzyści zostały udowodnione naukowo. Wiele osób zastanawia się, jak zacząć medytować i na czym to w ogóle polega. Nie jest to trudne zadanie, a więc naprawdę warto zainteresować się tym tematem. Medytacja to sprawdzony sposób na wiele problemów codziennego życia, w którym to często jesteśmy zabiegani, zestresowani i przygnębieni. Medytacja może być pierwszym krokiem w stronę lepszego samopoczucia. Na czym to dokładnie polega?

Czym jest medytacja?

Medytacja to technika, dzięki której najbardziej doświadczone osoby, mogą wprowadzić się w odmienny stan świadomości. Jest to doskonały sposób na uspokojenie się, relaks, poznanie własnych potrzeb i walkę z negatywnymi emocjami. Medytacja pozwala lepiej wytężyć umysł, dzięki czemu można rozwiązać wiele problemów, które wcześniej wydawały się bardzo dużym wyzwaniem.

Technika medytacji wywodzi się z buddyzmu i hinduizmu, choć tak naprawdę jej korzenie sięgają jeszcze epoki antycznej. Medytacja niemal od zawsze była elementem wierzeń i tradycji religijnych. Była też sposobem na uduchowienie się. Niektórzy wierzyli, że za jej pomocą można jeszcze bardziej zbliżyć się do boga. Medytacja dała również początek jodze, która w ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób będących miłośnikami połączenia sportu i relaksu w jednym.

Medytacja ma wiele zalet, które są bardzo doceniane przez praktykujące je osoby. Jedną z najważniejszych jest oczywiście dobroczynny wpływ na zdrowie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Technika medytacji zwiększa również możliwości umysłu, sprawiając, że w życiu codziennym można stać się bardziej efektywnym i wydajnym. Kolejne zalety to m.in. zwiększenie poziomu serotoniny, poprawa metabolizmu, łagodzenie migren, rozluźnienie mięśni, niwelowanie stresu, zapobieganie depresji, zwiększenie koncentracji i znaczna poprawa jakości snu.

Jak medytować? Trzy podstawowe rodzaje sesji

Medytacja to stosunkowo prosta technika, jednak aby w pełni ją opanować, konieczna jest odpowiednia praktyka. Bardzo ważną informacją jest to, że wyróżnić można aż trzy rodzaje medytacji. Pierwsza z nich to skupiona uwaga, druga – przestrzenna uwaga, a trzecia – tzw. bezwysiłkowa obecność. Na czym polegają te medytacje?

Skupiona uwaga

Medytacja skupiona uwaga polega na tym, że podczas sesji należy skupić się na jednym wybranym obiekcie. Koncentrujemy na nim całą swoją uwagę – może być to zarówno element zewnętrzny, jak i część naszego ciała (np. ręka, noga, a nawet oddech). Ten rodzaj medytacji jest najprostszy do zrealizowania i w szczególności polecany osobom, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z medytowaniem.

Przestrzenna uwaga

Medytacja przestrzenna uwaga jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba skupić się w niej na każdym aspekcie naszego doświadczenia. Należy zwrócić uwagę zarówno na myśli, zapachy i dźwięki, jak i doznania ciała. Praktyka ta pozwala również docenić najmniejsze szczegóły, otaczającego nas świata.

Bezwysiłkowa obecność

Bezwysiłkowa obecność to medytacja, która polega na nie skupianiu się na niczym konkretnym. W głównej mierze skierowana jest ona w kierunku nas samych, co jeszcze lepiej pozwala nam się zrelaksować. Bardzo częstym doświadczeniem towarzyszącym podczas tego rodzaju medytacji jest poczucie pustki, swobody, wolności i doświadczenia czystej obecności, co jest kluczowym celem każdej sesji.

Jak zacząć medytować?

Zastanawiasz się, jak zacząć medytować? Swoją przygodę z taką terapią, warto rozpocząć od zapoznania się z najpopularniejszymi metodami medytacji i wybrania tej, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Do żadnej z nich nie potrzeba nam dodatkowego sprzętu czy stroju. Ważne jest to, abyśmy czuli się komfortowo i mieli szansę się wyciszyć. Warto więc udać się do cichego pomieszczenia, gdzie nic nie będzie w stanie nas rozproszyć. Dzięki codziennej, kilkunastominutowej praktyce można dojść do pełnej wprawy i czerpać z medytacji wszystko to, co najlepsze.

  • Medytacja Zen – polega na medytowaniu w pozycji siedzącej, co może odbywać się również w grupie. Bardzo ważne jest to, aby utrzymywać wyprostowaną pozycję ciała. Często jest ona również połączona ze śpiewem lub elementami rytualnymi.
  • Medytacja Vipassana – jest to buddyjska technika, której nie towarzyszą żadne dodatkowe elementy. Jej głównym celem jest oczyszczenie swojego umysłu i osiągnięcie pełnego spokoju duchowego.
  • Medytacja Mindfulness – jest to technika bardzo popularna w krajach Zachodu, choć w dużej mierze czerpiąca z buddyjskich tradycji. Do jej odmian należą m.in. medytacja oddechu. Technika ta polega na skupieniu się na chwili obecnej i niezwracaniu uwagi na pojawiające się emocje.
  • Medytacja z mantrą – to technika, w której mantrą może być dowolnie wybrane słowo. Należy wypowiadać je głośno i w pełni się na nim skoncentrować, zaniedbując w ten sposób myśli, czy negatywne emocje.

Medytacja na stres

Nie od dziś wiadomo, że medytacja spokoju to doskonały sposób na stres. Choć początkowo uwolnienie się od zmartwień i negatywnych emocji może nie przychodzić tak łatwo, jak mogłoby się wydawać, to nie warto się poddawać. Osoby, które od lat praktykują ten rodzaj duchowej terapii, podkreślają jej skuteczność i inne dobroczynne właściwości. Wystarczy tylko kilkanaście minut dziennie, aby wkrótce móc cieszyć się pełnią szczęścia i lepiej radzić sobie z różnymi problemami życia codziennego.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *