Hejt w internecie – jak sobie z nim radzić?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Hejt w internecie – jak sobie z nim radzić?

Hejt w internecie to zjawisko, które możemy niemal codziennie obserwować. Ma on wiele przyczyn, a jego konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Dlatego koniecznie trzeba z nim walczyć i promować szacunek do siebie nawzajem bez względu na okoliczności. Obecnie z hejtem najczęściej spotkać się można w wirtualnym świecie, choć wcale nie oznacza to, że nie ma go w życiu codziennym. Negatywne i agresywne komentarze, wrogie nastawienie do innych osób, przemoc fizyczna – to tylko niektóre z zachowań, z jakimi może się spotkać gnębiona osoba. W niektórych przypadkach całkowicie bez powodu. Jak radzić sobie z hejtem?

Na czym polega hejt?

Hejt to wrogie nastawienie w stosunku do innych osób, objawiające się nienawistnymi działaniami i agresją – zarówno słowną, jak i fizyczną. Najczęściej stwierdzenia tego typu używa się w kontekście internetu. Hejt może przybierać niezliczone postacie. Można go podzielić ze względu na formę, w jakiej się objawia, a także przez wzgląd na ofiary hejtu. Może być to zarówno konkretna osoba, jak i cała grupa społeczna, czego najlepszym przykładem są osoby homoseksualne czy czarnoskóre. Hejt w żadnej formie nie jest akceptowalny i powinien być piętnowany przez społeczeństwo. Niestety pomimo szerokiej wiedzy na ten temat oraz świadomości konsekwencji hejtu, jest on nadal praktykowany na wielu płaszczyznach codziennego życia. W dzisiejszych czasach każdy i to bardzo często bez powodu, może stać się ofiarą ataku hejtu.

Choć hejt (ang. hate – nienawidzić) bardzo często kojarzony jest z mową nienawiści, co jest zresztą słuszne, nie zawsze musi się z nią wiązać. Hejtowanie w internecie innej osoby może polegać również na zgryźliwych i sarkastycznych komentarzach, udostępnianiu upokarzających grafik, memów, czy wprowadzaniu danej osoby w błąd. Jak już wspomniano, możliwości na wywołanie u kogoś przykrości jest całe mnóstwo, a to w przypadku najbardziej wrażliwych osób, może zakończyć się nawet samobójstwem. Niestety historia już zna takie przypadki.

Jak sobie radzić z hejtem?

Wiele krzywdzonych osób zastanawia się, jak poradzić sobie z hejtem. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, a więc nie warto od razu się poddawać. Pierwszą zasadą w przywróceniu sobie dobrego samopoczucia powinno być całkowite odcięcie się od negatywnych komentarzy lub niezwracanie na nie uwagi. Dobrym sposobem na radzenie sobie z prześladowaniem może być również skorzystanie z pomocy terapeuty, który pomoże nam przywrócić pewność siebie i poczucie własnej wartości. Należy pamiętać również, że żaden hejter nie jest bezkarny. W krytycznych sytuacjach warto więc udać się na policję i zgłosić przestępstwo. Hejter może być sądzony za zniesławienie, otrzymać karę grzywny, a nawet karę pozbawienia wolności.

Hejt w internecie

Hejt w internecie to najpopularniejszy rodzaj hejtu, z jakim możemy się współcześnie spotkać. Przeglądając różnego rodzaju portale internetowe, aplikacje czy social media, bardzo szybko zauważymy, że hejt jest obecny dosłownie wszędzie. W środowisku wirtualnym przyjmuje postać obraźliwych komentarzy, filmików, zdjęć i grafik. Hejterzy publicznie upokarzają dane osoby lub całe grupy społeczne, aby w ten sposób podnieść poczucie własnej wartości. Hejt może dotyczyć konkretnych zachowań, religii, światopoglądu, preferencji seksualnych, pochodzenia, koloru skóry, a nawet płci. Tak naprawdę dla hejterów każdy powód jest dobry, aby sprawić przykrość drugiej osobie.

Jak radzić sobie z hejtem w sieci?

Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie z hejtem w internecie, bardzo dobrym i niezawodnym sposobem jest zablokowanie konta osoby hejtującej. Obecnie takie możliwości daje nam m.in. Facebook czy Instagram, choć coraz więcej portali wprowadza je również u siebie. Bardzo ważne jest to, że hejter nawet nie dowie się o tym, że został zablokowany. Inną możliwością jest także zgłaszanie kont hejterów do administracji, która ma możliwość ich całkowitego usunięcia z portalu za nieprzestrzeganie regulaminu.

Przyczyny i konsekwencje hejtu

Przyczyną hejtu bardzo często jest zazdrość, zaniżone poczucie własnej wartości oraz nieumiejętność radzenia sobie z porażkami w życiu. Poprzez szerzenie nienawiści takie osoby starają sobie zrekompensować niepowodzenia, które spotykają ich w życiu oraz dowartościować się. Hejt ma im dostarczyć złudnego poczucia, że są lepsi od innych.

Konsekwencje hejtu

Jeśli natomiast chodzi o konsekwencje hejtu, to jest to przede wszystkim utrata poczucia własnej wartości przez osobę piętnowaną. Odbierając ataki z różnych stron przez długi czas, ofiara hejtu prędzej czy później uwierzy w to, że coś jest z nią nie tak, lub coś zrobiła źle. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest i nie ma najmniejszych podstaw do tego, aby tak sądzić. Ofiary hejtu narażone są na bardzo intensywny stres i skrajnie negatywne emocje.

Konsekwencją tego mogą być poważne problemy psychiczne, takie jak depresja, a także chęć odebrania sobie życia. Dlatego tak ważne jest aktywne walczenie z hejtem, nawet jeśli nie dotyczy on nas bezpośrednio. Stając w obronie ofiar, okazujemy im ogromne wsparcie, co często jest dla nich jedyną nadzieją na przetrwanie. Obecnie aż co 4 osoba będąca aktywna w internecie przyznaje, że była choć raz w życiu gnębiona przez innych. Z kolei aż 11% badanych osób potwierdziło, że zdarzyło im się stanąć w roli hejtera. Liczby te są naprawdę przerażające, a więc jak najszybciej należy podjąć stosowne kroki, aby je zminimalizować, a najlepiej całkowicie zredukować.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *