Depresja – czyli choroba, którą należy leczyć. Jakie są jej objawy?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Depresja – czyli choroba, którą należy leczyć. Jakie są jej objawy?

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych, która może dotknąć każdego z nas. Choroba ta ma różne oblicza, dlatego tak ważne jest to, aby mieć oczy szeroko otwarte. Być może w naszym najbliższym otoczeniu również znajduje się osoba, która potrzebuje wsparcia i fachowej pomocy. Nie zawsze jednak jest to oczywiste. Depresja może spotkać zarówno osobę bogatą, jak i biedną; zdrową i chorą; uśmiechniętą i ponurą – choroba nie wybiera. Jakie są oznaki depresji?

Czym jest depresja?

Depresja to choroba, która charakteryzuje się długotrwale obniżonym nastrojem. Pojawiające się objawy to zarówno objawy psychiczne, jak i somatyczne. Choroba ta jest uwarunkowana biologicznie i psychologicznie. Może być następstwem zaburzeń w neuroprzekaźnikach mózgu lub wywołana jakimś traumatycznym przeżyciem, np. śmiercią bliskiej osoby. Wyróżnić można wiele rodzajów depresji. Do najczęściej występujących należą m.in. depresja poporodowa, depresja dwubiegunowa, depresja maskowana, depresja endogenna i depresja lękowa. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja to obecnie jeden z czterech najpoważniejszych problemów zdrowotnych, występujących na całym świecie. Najczęściej dotyka ona kobiety, zwłaszcza w młodym wieku.

Depresja – objawy, które powinny nas zaniepokoić

Depresja przybiera różne formy i stopień nasilenia, zatem również objawy depresji mogą być różne. Dlatego diagnoza tej choroby powinna być wystawiona przez lekarza specjalistę i poprzedzona odpowiednią diagnostyką, w której weźmie się pod uwagę różne możliwości i czynniki. To, czym objawia się depresja, w dużym stopniu jest uzależnione od stopnia jej nasilenia. W przypadku lekkich epizodów depresyjnych, chora osoba jest w stanie pracować i normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Niestety zdarzają się również wyjątkowo ciężkie przypadki, w których ukrycie objawów choroby jest wręcz niemożliwe. Jakie są objawy depresji, które występują u chorych najczęściej?

 • Obniżony nastrój,
 • smutek,
 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia snu,
 • monotonny głos i spowolnione ruchy ciała,
 • niepokój,
 • brak motywacji,
 • obojętność,
 • brak energii i przewlekłe zmęczenie,
 • brak pewności siebie,
 • poczucie winy,
 • utrata zainteresowań,
 • zaburzenia łaknienia,
 • lęk,
 • nagłe i gwałtowne zmiany nastroju,
 • spadek popędu seksualnego,
 • ataki paniki.

Biologiczne i psychologiczne przyczyny depresji

Przyczyny i geneza depresji nie są w pełni poznane, jednak obecnie przyjmuje się podział na przyczyny biologiczne i psychologiczne. Do pierwszych z nich należą przede wszystkim czynniki genetyczne, zaburzenia neuroprzekaźników, hormonalne, strukturalne i zaburzenia w zakresie odpowiedzi zapalnej. Do drugiej grupy zalicza się typ osobowości, zdolność radzenie sobie ze stresem oraz występowanie traumatycznych i stresujących wydarzeń. Pozostałe przyczyny depresji klasyfikowane są jako przyczyny społeczne. Należą do nich m.in. samotność, brak wsparcia od bliskich osób oraz niski status społeczny.

Jak wygląda leczenie depresji?

Leczenie depresji, w zależności od jej stopnia nasilenia, odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub szpitalnym. Pierwszym etapem leczenia powinno być ustalenie z pacjentem planu terapii oraz jego udziału i zaangażowania. Chory pacjent powinien być uświadomiony na temat swojej choroby. Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, powinien on wiedzieć, czym u niego objawia się depresja oraz co ją wywołało. Leczenie depresji w większości przypadków jest bardzo skuteczne, dzięki czemu następuje całkowite ustąpienie jej objawów. Leczenie odbywa się poprzez farmakoterapię lub psychoterapię, lub jako połączenie tych dwóch metod jednocześnie.

Psychoterapia

Leczenie depresji zazwyczaj rozpoczyna się od psychoterapii, która niekiedy może okazać się wystarczająca, zwłaszcza jeśli mówimy o epizodach umiarkowanych i łagodnych. Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach ze specjalistą i rozmowach o problemie.

Farmakoterapia

Jeśli psychoterapia nie jest skuteczna, warto zastosować farmakoterapię. Współcześni psychiatrzy dysponują bardzo szeroką gamą leków na depresję, które dzielą się ze względu na siłę i mechanizm działania. Niektóre z nich mają również działania niepożądane, o których pacjent powinien być uprzedzony. W tej metodzie leczenia, niezwykle ważna jest regularna obserwacja skuteczności poszczególnych leków, a w razie braku rezultatów, zmiana na inne.

Depresja a jesienna chandra

Depresja bardzo często mylnie utożsamiana jest z jesienną chandrą. Należy pamiętać o tym, że są to dwa różne pojęcia. Depresja to nie to samo co smutek i przygnębienie, które są zwykłymi emocjami i to normalne, że czasami pojawiają się w naszym życiu, czyli np. w okresie jesiennym, kiedy dzień staje się krótszy, na zewnątrz jest zimno i nieprzyjemnie i brakuje nam witaminy D. Depresja to obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez bardzo długi okres lub notorycznie nawraca. Może to trwać latami, a w niektórych nieleczonych przypadkach nawet przez całe życie.

Depresja – choroba psychiczna, której nie warto się poddawać

Depresja to choroba psychiczna, która, choć jest niezwykle poważna, to jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Zwłaszcza jeśli zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie. Dlatego w razie jakichkolwiek podejrzeń tej choroby u siebie lub bliskiej osoby, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który z pewnością pomoże nam rozwiązać problem. Depresja nie powinna być tematem tabu, czy powodem do wstydu, a więc nie należy bać się prosić o pomoc i mówić o niej głośno.

Kategorie: depresja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *