Kilka słów o hejcie

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Autor: Paweł Użwa

Jeśli doświadczyłeś lub doświadczyłaś kiedykolwiek bardzo niemiłych komentarzy w sieci atakujących Twoją osobę to prawdopodobnie byłeś/aś podmiotem hejtu. Prostym przykładem tego zjawiska mogą być komentarze pod zdjęciem w mediach społecznościowych typu: “co za wieloryb” lub “Ty głupcze”. 

Czasem potrafimy nie przejmować się takimi komunikatami,, ale skoro czytasz ten artykuł to istnieje prawdopodobieństwo, że wywołują u Ciebie emocje. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku i sposobom radzenia sobie z nim.

Na początek zdefiniujmy hejt. Samo słowo wywodzi się od angielskiego wyrazu “hate” czyli nienawiść. Zjawisko to dotyczy pojedynczych osób oraz całych grup. Przyczyną pogardliwych i nieprzyjemnych słów jest między innymi wyznawana religia, kolor skóry czy odmienny sposób życia.
Doświadczenia pokazują, że osoby wyróżniające się na tle innych i w pewien sposób odbiegający od rówieśników nie są akceptowane przez społeczeństwo, stąd stają się również bardziej narażeni na hejt.

Kim są Hejterzy?

Nie ma na to niestety prostej odpowiedzi; bo tak naprawdę hejterem może być każdy z nas.
Często są to osoby, które same borykają się z problemami wewnętrznymi. Mam na myśli to, że czasem hejtera nie da się poznać na pierwszy rzut oka. Słowa nienawiści mogą paść z ust każdego, nawet bez złej intencji. Dlatego trzeba być bardzo czujnym, aby także nasze słowa nie raniły.

Jakie są powody Hejtu i czym się napędzają te Trolle?

Na pytanie czym napędzają się hejterzy odpowiedź może być bardzo prosta – pogardą.
Poniżej podaje wam natomiast przykładowe powody hejtu:

 • chęć obrażania innych,
 • chęć pokazania siły wynikającej z bycia anonimowym,
 • zazdrość, np. w stosunku do osób bogatszych, lepiej wykształconych, odnoszących sukcesy,
 • zły nastrój, negatywne emocje, kiepskie samopoczucie i próba odreagowania negatywnych emocji na innych,
 • stereotypy i uprzedzenia w stosunku do określonych grup społecznych, zawodowych, politycznych,
 • silne (a nawet skrajne) poglądy polityczne,
 • niezadowolenie ze swojej obecnej sytuacji życiowej.
  Dane z UNIQE

W prawdziwym życiu, z dala od ekranów komputerów i smartfonów, ludzie starają się jawnie nie wyrażać uprzedzeń i agresywnych opinii, głównie z obawy przed konsekwencjami. Natomiast w wirtualnym świecie te nienawistne zachowania są niemal uwalniane bez kontroli. Zwłaszcza portale społecznościowe ułatwiały wylewanie negatywnych komentarzy, bo można praktykować to w dowolnym momencie, a agresor kieruje się fałszywym poczuciem bezkarności. 

Hejt to nie to samo co konstruktywna krytyka!

Hejter przyłapany na krzywdzeniu innych; może zacząć się tłumaczyć używając słów: ,,ej ja tylko przedstawiam swoje zdanie. Taka jest moja opinia”. Do wyrażania własnych poglądów każdy ma prawo lecz warto zwrócić uwagę na sposób w jaki to następuje. 

Różnica pomiędzy hejtem a konstruktywną krytyką polega na tym, że ten pierwszy nigdy nie zawiera wartości merytorycznej dla odbiorcy i jego celem jest wywołanie emocji smutku i próba zaniżenia poczucia własnej wartości. Konstruktywna krytyka to informacja zwrotna, zawierająca merytoryczny przekaz z intencją wsparcia w rozwoju drugiej osoby. 

W hejcie nie ma mowy o empatii, dlatego ofiara jest traktowana przedmiotowo.

Kogo dotyka hejt

Zjawisko to dotyka przede wszystkim nastolatków.
EU Kids Online podaje, że co 3 użytkownik portali społecznościowych i forów internetowych spotkał się z hejtem.
Słowa nienawiści mogą przyczynić się do silnych lęków, depresji czy strachu przed rówieśnikami.
Czytanie w internecie prześmiewczych treści na swój temat, obraźliwych komentarzy czy filmików może wywołać w nas stres, który w dalszym kroku może wywołać:

 • Problemy ze snem
 • Nerwice
 • Stany lękowe
 • Dolegliwości psychosomatyczne
 • Obniżone samopoczucie
 • Ataki paniki
 • Depresje
 • W najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do śmierci drugiej osoby

Hejt jest szczególnie dotkliwy w okresie dorastania, kiedy do tego wszystkiego dochodzą jeszcze hormony, emocje oraz problemy z samoakceptacją. Słowa pogardy mogą w tym przypadku przelać szalę goryczy.

Po czy można poznać, że dziecko mierzy się z hejtem?

 • Czuje niepokój, gdy brakuje mu dostępu do internetu
 • W trybie offline pojawia się uczucie, że traci kontrolę nad tym co inni wypisują na jego profilu
 • Poza internetem nie ma innych pomysłów na zorganizowanie czasu wolnego
 • Czuje „ucisk w żołądku” lub odczuwa wewnętrzne cierpienie w całym ciele podczas przeglądania mediów społecznościowych.
 • Boi się zajrzeć na swój profil społecznościowy z obawy przed kolejnym obraźliwym komentarzem.
 • Brakuje mu czasu na inne obowiązki, bo kontrola hejtu zajmuje mu cały dzień.
 • Ma wszystkiego dość, czuje smutek i często płacze.
 • Traci wiarę w siebie i motywację do działania.
 • Ma depresyjne samopoczucie i myśli samobójcze

Hejt wpisał się niestety w naszą kulturę. Łatwiej jest wypowiedzieć krzywdzące słowa niż komplement i pochwałę.
Hejt za sprawą popularyzacji internetu zyskał na sile. Wystarczy namierzyć konkretnego użytkownika, wejść na profil i krzywdząco go skomentować. To takie proste. W niektórych przypadkach może się to obyć bez żadnej konsekwencji dla hejtera, ale za to z ogromnym obciążeniem dla osoby hejtowanej.


 Na blogu ,,Psycholog pisze” w artykule ,,Hejt a zaburzenia psychiczne’’ Pani Monika Kotlarek bardzo ciekawie odpowiedziała na pytanie jej gościa Nie(na)Widzę: Ile potrzeba komentarzy, żeby kogoś złamać?
Jej odpowiedź brzmiała następująco.

Psycholog: Wiele zależy od osobowości i wytrzymałości psychicznej. Dla niektórych wystarczy jeden silny bodziec, jak np. wyzwanie od grubasów, by do końca życia człowiek zmagał się z anoreksją. Jeden. To mało i jednocześnie bardzo bardzo dużo. Najczęściej jednak jest tak, że dopiero długotrwałe zmaganie się z hejtem, przemocą, nienawiścią sprawia, że coś w człowieku  – pęka. I nie jest w stanie znieść ani jednego nienawistnego komentarza więcej. Wtedy pojawiają się te problemy, o których mówiłam wcześniej.  

Co zrobić jeżeli Ty lub bliska Ci osoba zmaga się z hejtem?

Walka z hejtem nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ona wiele odwagi oraz silnego charakteru.
Poniżej przedstawię ci krótką listę rozwiązań, z których możesz skorzystać jeżeli na Twojej drodze pojawią się nieprzyjemne komentarze, filmiki lub zdjęcia na twój temat.
Jeżeli jesteś uczniem lub osobą młodą to problem możesz zgłosić do wychowawcy, psychologa  i oczywiście rodziców.

Nie daj się wciągnąć w grę hejtera. Cisza nie oznacza tego, że przegrałeś. Odpowiadanie na wulgarne komentarze jest jedynie zachętą dla twojego przeciwnika by dalej robić ci krzywdę. Zadanie może wydawać się trudne, gdy widzisz obraźliwe komentarze na swój temat, ale do tego też zaraz przejdziemy.


Moderuj komentarze. Hejter zapewne od razu pomyśli o cenzurze, ale to nie o to tu chodzi. Wszelkie obraźliwe i nienawistne komentarze, które nie wnoszą nic do dyskusji po prostu kasuj(albo zgłaszaj). Internet to nie miejsce na wylewanie swoich frustracji.


Zastanów się nad treściami które uznajesz za ,,atak”. Może to jednak nie hejt, a osoba słusznie zwraca ci uwagę. Możesz reklamujesz zły i wadliwy produkt? Jeżeli tak, to weź to pod uwagę. Jeśli nie – usuń go i zapomnij.
Po usunięciu komentarzy warto zająć się samym hejterem. Żeby nie utrudniał nam naszego internetowego funkcjonowania…warto go zablokować. Nie będzie miał wówczas możliwości wykonania żadnej interakcji z naszym kontem.

W walce z hejterami należy zrozumieć, że są to ludzie, którzy nie wiedzą jak radzić sobie z własnymi frustracjami, trudnościami i traumami. To oni powinni szukać profesjonalnej pomocy psychologicznej.
Jeżeli jednak hejt dotknął cię tak bardzo, że nie potrafisz go zignorować to warto skorzystać z konsultacji psychologicznej lub psychoterapii. . 

O Autorze:

Cześć! Jestem Paweł!

Studiuje psychologię i niedługo już rozpocznę swoją karierę zawodową. Interesuje się tematyką zaburzeń nastrojów oraz kwestiami relacji międzyludzkich. 


 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *