Depresja w związku

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Autor: Paweł Użwa

Związek najczęściej budują dwie osoby, ale zadajmy sobie pytanie, co się stanie jeżeli jedna z nich nagle podupadnie na zdrowiu? Nie będzie już taka sama jak na początku relacji, nie będzie to ta sama osoba, którą na początku darzyliśmy miłością. Może zacząć nas odpychać i stać się apatyczna. W tym artykule poruszę temat depresji w związku.

Kto choruje na depresję?

Na depresję może zapaść tak naprawdę każdy niezależnie od wieku czy grupy społecznej. Mogą zachorować na nią osoby w bardzo udanych i szczęśliwych związkach. Jej rozwój ma charakter indywidualny,  dlatego  pojawienie się depresji oraz jej natężenie może przebiegać inaczej u różnych osób.
Depresja, może być mylona z sezonowym obniżeniem nastroju, wpływem czynników zewnętrznych, reakcją na stres itp.
Na tym etapie zwykle jest bagatelizowana i osoba ,chora po prostu czeka aż objawy same ustąpią. Robi się jednak nieciekawie, gdy one nie ustępują, co może sugerować poważniejszą przyczynę złego samopoczucia.

Kiedy mówimy o depresji?

Mówimy o niej,  gdy daną osobę przestają cieszyć codzienne przyjemności, traci zainteresowania i zaczyna unikać kontaktu z ludźmi. Choć kwestia diagnozy to całkowicie osobny temat, to warto wspomnieć o  bardziej wyrazistych objawach jak: spowolnione funkcje życiowe, zaburzenie koncentracji czy obniżona samoocena. Do tego dochodzi stały, obniżony nastrój, pesymistyczne myśli i brak nadziei. Dodatkowo może pojawić się utrata sensu życia, zaburzenia snu, jedzenia, obojętność i stałe zmęczenie.

Jakie problemy w związku powoduje depresja?

Osoba z pogłębiającą się, nieleczoną depresją może stać się wyobcowana, nie mieć siły ani ochoty na wykonywanie jakichkolwiek czynności. Przez to może zacząć czuć się jeszcze bardziej bezużyteczna i beznadziejna. 

Z drugiej strony na tym wszystkim cierpi również partner osoby pogrążonej w chorobie.  Może poczuć się wykorzystywany i zmęczony nadmiarem obowiązków. To co wcześniej było dzielone na dwie osoby, nagle spoczywa na jednej osobie.
Jeżeli partnerzy nie zauważą, że w ich związek wkradła się depresja i atakuje jednego z nich to może dojść do sytuacji, że zaczną się nawzajem obwiniać i oddalać od siebie. Wpływa to negatywnie na jakość związku.
Napięcie w związku narasta, a partnerzy nie potrafią sobie z nim poradzić.  Dość istotne jest również to, że mogą występować różnice ze względu na płeć.
Mężczyźni mogą odczuwać stany depresyjne i są skłonni mniej angażować się w relacje i wspierać partnerkę (izolacja).
Kobiety natomiast w stanie depresji mogą postrzegać swojego partnera jako mniej zaangażowanego i wycofanego.
Jest to trudny moment dla związku, dlatego zaopiekowania wymaga często także osoba bez diagnozy. Często jednak jest to utrudnione: z jednej strony chory chce być sam, nie chce pomocy, a z drugiej chce opieki, troski i po prostu żeby ktoś był obok. Dla ,zdrowego partnera może być to bardzo trudne zadanie, które będzie wymagało od niego dużo energii.

Według profesor Christine Rummel – Kluge “nierzadko w trakcie epizodu depresyjnego dochodzi do rozstania, jednak w fazie depresji nie powinno się podejmować takich decyzji. W tym czasie wszystko jest odbierane negatywnie, a ta perspektywa może się później zmienić. 


Według badań z 2018 roku 73% osób odczuwa  poczucie winy w stosunku do chorego partnera. Większość z nich uważa, że zbyt mało wie o depresji. Badania wykazały, iż 84% chorych na depresję wycofuje się z relacji społecznych. Nie jest to jednak wynikiem ich niechęci do społeczeństwa, lecz skutkiem choroby.

Co robić? Jak kochać osobę z depresją?

Depresja potrafi być zwodnicza. Jednego dnia możesz widzieć jak Twój partner może wyglądać normalnie, a kiedy indziej płakać zwinięty łóżku. Może to spowodować u Ciebie dezorientacje i trudności w rozumieniu przez co przechodzi bliska Ci osoba. Może to spowodować również, że w Twojej głowie mogą zrodzić się błędne przekonania, że chory ma większą kontrolę nad swoim nastrojem niż w rzeczywistości. Czytanie fachowej literatury i informacji na sprawdzonych stronach internetowych ułatwi Ci zrozumienie, że depresja jest poważną chorobą i chory często nie ma nad nią kontroli.

Idąc dalej, zachęcaj partnera do podjęcia  psychoterapii i odpowiedniej farmakoterapii. Odpowiednio dobrane leki powinny pomóc złagodzić objawy i skrócić czas trwania depresji.

Skup się na osiągnięciach swojego partnera – doceniaj nawet jego małe osiągnięcia.

Kiedy ludzie w depresji zaczynają zdrowieć, znacznie lepiej odpowiadają na wsparcie i pozytywne wzmocnienie niż na krytykę. 

Nie bój się rozmawiać o swoim problemie z innymi. Owszem to Twój partner może mieć depresję, ale Ciebie ta sytuacja też może przytłaczać. Masz do tego prawo.
Nie porzucaj swoich zainteresowań, przyjaciół i potrzeb bo inaczej będziesz miał tylko żal do partnera z tego powodu. Unikaj tekstów oceniających w stylu ,,Weź się w garść”, ,,zrób coś ze sobą”, ,,inni mają gorzej i nie narzekają”.Takie słowa jedyne potrafią sprawić, że bliska Ci osoba się wycofa, odetnie emocjonalnie i straci zaufanie do Ciebie nakręcając jedynie koło samotności i cierpienia. Ważnym aspektem jest też Twoje prawo do odejścia. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przytłacza i płacisz cenę za pozostawanie w związku z osobą chorą, to pamiętaj, że masz prawo wybrać siebie. 

Optymistyczną wiadomością na koniec to jest to, że ten okres można przetrwać. Niektóre pary jak pokazują sondaże Niemieckiej pomocy w Walce z Depresją dzięki depresji wzmacniają swoją więź.

O Autorze:

Cześć! Jestem Paweł!

Studiuje psychologię i niedługo już rozpocznę swoją karierę zawodową. Interesuje się tematyką zaburzeń nastrojów oraz kwestiami relacji międzyludzkich. 


 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *