Leczenie psychiki naturą

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Autor: Karolina Kamińska

Kortyzol – hormon stresu – gra istotną rolę we wspomaganiu wydolności naszego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom w pracy, gdy jesteśmy po nieprzespanej nocy, napisać egzamin pomimo lekkiego przeziębienia czy ukończyć maraton mimo zmęczenia. 

Kortyzol wprawia nas w stan podwyższonej odporności, sprawia, że jesteśmy w stanie wycisnąć z siebie więcej. 

Niestety, gdy ten stan trwa za długo, następuje faza kompletnego wyczerpania, nierzadko prowadząca do pojawienia się problemów psychicznych, w tym depresji.

Do sposobów regulowania stresu coraz częściej zaliczane są techniki oparte na kontakcie z przyrodą. Prawdopodobnie wskutek wielu lat ewoluowania na sawannie, ludzie wyjątkowo dobrze reagują na przebywanie w towarzystwie natury. 

Częsty kontakt z przyrodą nie tylko efektywnie obniża poziom kortyzolu, ale również zbawiennie wpływa na sen, funkcje poznawcze oraz ciśnienie krwi. Okazuje się, że czas spędzony w towarzystwie natury najbardziej dobroczynnie wpływa właśnie na osoby z zaburzeniami nastroju. 

Co ciekawe, badania wykazały, że pacjenci szpitalni przebywający w pokojach z widokiem na drzewa zdrowieją szybciej od tych, którzy mają za oknem budynki!

Istotnym elementem, który pozwala zadbać o zdrowie jest ekspozycja na światło słoneczne. Badania wykazały, że niedostatecznie częste przebywanie na słońcu prowadzi do problemów ze snem oraz przyczynia się do depresji. 

Poza tym biorąc pod uwagę nasze położenie geograficzne niezwykle istotna w profilaktyce zdrowia psychicznego jest suplementacja witaminy D3.

Rodzaje ekoterapii:

  • Shirin yoku (kąpiel leśna) – wolne, relaksacyjne spacery w terenie leśnym. Główne założenie opiera się na korzystaniu z dobra lasu: olejków eterycznych, naturalnych substancji hamujących rozwój szkodliwych mikroorganizmów, odprężających bodźców zmysłowych
  • Terapia z udziałem zwierząt (felinoterapia, hipoterapia, dogoterapia)  – towarzystwo zwierząt zmniejsza uczucie bólu, osłabia odczuwanie samotności. 
  • Talasoterapia (terapia morzem) – korzystanie z terapeutycznych cech morza poprawia funkcjonowanie układu nerwowego oraz oddechowego.
  • Hortiterapia (ogrodoterapia) – urządzanie ogrodów i pielęgnowanie roślin. Pomimo niepozorności okazuje się, że kojąco wpływa na depresję i lęki. Co więcej przez zwiększony wydatek energetyczny pomaga w obniżeniu masy ciała.

Poza ekoterapią bliskość z przyrodą może nam ułatwić medytacja wyobrażeniowa. Wyobrażanie sobie przebywania wśród natury również może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Taka technika okazuje się przydatna zwłaszcza dla osób mieszkających w dużych miastach, daleko od dzikich terenów czy parków.

Leć się ekoterapeutyzować 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *