Znajdź w sobie siłę i podnieś jakość życia

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Autor: Karolina Kamińska

Przez ostatnie lata wśród lekarzy oraz psychologów diametralnie zmieniło się rozumienie konceptu dobrostanu. Kiedyś oznaczało po prostu brak choroby. Obecnie uważa się, że za tym pojęciem kryje się wiele sił, które można wyćwiczyć.

Psycholog Martin Seligman jest twórcą teorii wyuczonej bezradności- przeświadczenia, że nie mamy wpływu na to, co dzieje się w naszym życiu. Często to przekonanie rodzi się w dzieciństwie, gdy rodzice uczą nas, że świat jest niebezpieczny i nic nie możemy z tym zrobić. Seligman nie poprzestał na tym i lata później stworzył koncepcję wyuczonego optymizmu. 

Według klasyfikacji Seligmana istnieje 6 sił, których rozwijanie podnosi jakość i poczucie sensu życia. Podane poniżej z przykładami rozwijania:

Mądrość

Elementem mądrości jest Realizm, często zaburzony wśród osób depresyjnych.  Mają one  tendencję do popełniania błędów poznawczych – “Nic mi się nie uda”, “Jestem do niczego”. Jest to logicznie niemożliwe, żeby nic Ci nigdy nie wychodziło! Zapytaj siebie szczerze- czy masz skłonność do wydawania pośpiesznych osądów?

Jest kilka sposobów by z tym walczyć: spróbuj traktować przykre myśli jako oddzielny byt. Wyobraź je sobie jako małe dziecko krzyczące w sklepie- bardzo głośne, często irytujące, ale finalnie możliwe do zignorowania  (jakoś trzeba te zakupy zrobić). 

Innym sposobem efektywnej walki z błędami poznawczymi jest praktykowanie mindfulness- rodzaju medytacji, który hamuje negatywne osądy poprzez aktywne skupianie się na teraźniejszości.

Człowieczeństwo

Jedną z cech człowieczeństwa jest Miłość. Przeanalizuj swój sposób wyrażania miłości- czy potrafisz ją przyjmować i obdarzać nią innych?

By rozwijać tę cechę naucz się przyjmować i dawać komplementy, zapraszaj znajomych i przyjmuj od nich zaproszenia. Przede wszystkim poświęcaj ludziom czas i uwagę, aby odpowiednio zadbać o wartościowe relacje.

Rozwijaj również miłość do samego siebie: dbaj o swój umysł i ciało. Pozwalaj sobie na błędy, doceniaj swoje małe sukcesy i pozwól się sobie rozpieszczać raz na jakiś czas. 

Umiar

W umiarze kryje się Rozwaga. Polega ona na przemyślanym działaniu, braniu pod uwagę za i przeciw. Umiejętność opierania się impulsom może być przydatna w momentach, gdy w emocjach podejmujemy pochopne, często nienajlepsze decyzje. 

Ucz się na swoich i czyichś błędach. Daj sobie chwilę na wyciszenie w trudnych sytuacjach- może Cię to uchronić przed mówieniem lub robieniem rzeczy, których możesz później żałować.

Transcendencja

Główną cechą tej siły jest Wdzięczność – świadomość dobra, które nam się przytrafia. Wdzięczność daje ulgę w samotności, umacnia więzi oraz łagodzi skutki negatywnych stanów emocjonalnych. Czy jesteś świadomy tego co dają ci inni? 

Załóż dziennik wdzięczności – zapisuj w nim codziennie wieczorem 3 rzeczy, za które danego dnia jesteś wdzięczny. Po paru tygodniach zauważysz, że twój mózg sam ich szuka bez większego wysiłku!

Wytrwałość

W skład wytrwałości wchodzi Witalność. Zadaj sobie pytanie- czy podejmujesz się wymagających zadań i kończysz je z pogodnym nastawieniem? Jeśli nie, w rozwoju tej siły może pomóc dzielenie pracy na etapy i pamiętanie o odpoczynku. Najlepsze efekty uzyskasz jednocześnie dbając o swoją dietę, uprawiając regularnie sport, ograniczając używki i kierując się do lekarza, gdy jest to potrzebne. 

Sprawiedliwość

Przykładem tej siły jest Uczciwe i równe traktowanie innych. 

Kwestionuj stereotypowe myślenie dając każdej osobie szansę. Staraj się traktować ludzi sprawiedliwie, nawet jeśli za nimi nie przepadasz. 

Czy już wiesz, które siły są twoją mocną, a które słabą stroną?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *