Muzyka relaksacyjna – muzyka uspokajająca na depresję

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Depresja jest poważnym zaburzeniem, które wymaga leczenia farmakologicznego albo terapii. Oprócz skorzystania z pomocy specjalisty warto także wprowadzić zmiany w codziennym życiu, które będą wsparciem spotkań z psychologiem, terapeutą lub psychiatrą. Jedną z nich jest… regularne słuchanie muzyki relaksacyjnej! Jak się okazuje – muzykoterapia, bo tak nazywa się tę metodę terapeutyczną, wykazuje pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na przebieg leczenia depresji. Potwierdzają to autorzy artykułu naukowego Music therapy for depression opublikowanego w Cochrane Library. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać lepiej działanie muzyki uspokajającej na depresję!

Muzyka uspokajająca na depresję – badania potwierdzają, że to działa!

Artykuł opublikowany na łamach Cochrane Library to nie wszystko, co świat nauki ma do powiedzenia na temat muzyki uspokajającej na depresję. W Polskim Forum Psychologicznym(Tom XXI, numer 2, rocznik 2016) pojawił się również artykuł pt. Wpływ muzyki na odczuwanie bólu, lęku i depresji oraz jakość życia u ludzi z problemami bólowymi różnego pochodzenia. Jego autorzy – Michał Danek, Ewa Danek i Janusz Danek – omawiają różne przeprowadzone wcześniej badania. Ich wyniki są pełne nadziei dla osób, które zmagają się nie tylko z depresją, ale także z innymi zaburzeniami. Jak się okazuje – muzyka relaksacyjna wpływała korzystnie na ból, lęk i pogorszone samopoczucie u od 83 do nawet 100% badanych.

Co ciekawe, już w 2012 roku można było przeczytać o zajęciach leczniczych muzyką relaksacyjną i uspokajającą na depresję organizowanych w Portugalii. Spotkania już wtedy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Jak mówiła sama przewodnicząca APM, czyli Portugalskiego Stowarzyszenia Muzykoterapii – w trakcie zajęć terapeuci nawiązują muzyczny dialog z chorymi. Oczywiście, równie pozytywne efekty może przynieść samodzielne słuchanie muzyki.

Kiedy słuchać muzyki uspokajającej na depresję?

Tak naprawdę można słuchać muzyki uspokajającej na depresję w dowolnym momencie. Chorzy powinni włączać odpowiednie utwory w momencie, gdy czują lęk i napięcie, ich samopoczucie uległo pogorszeniu lub mają wrażenie przemęczenia i przytłoczenia. To także znakomity dodatek do codziennej chwili relaksu, dzięki któremu można obniżyć poziom stresu i ciśnienie oraz poprawić jakość odpoczynku.

Różne rodzaje muzyki relaksacyjnej

Już teraz warto podkreślić, że wbrew powszechnemu przekonaniu chorzy na depresję wcale nie muszą (i wręcz nie powinni) słuchać pozytywnych, motywujących, energetycznych i skocznych piosenek. Jak się okazuje – naukowcy z wydziału psychiatrii na Cambridge University udowodnili, że takie utwory mogą dodatkowo pogłębiać dolegliwości i pogarszać samopoczucie. O wiele lepszym wyborem jest muzyka uspokajająca na depresję. Może być to na przykład:

  • Muzyka klasyczna – jest w szczególności polecana w celu poprawy koncentracji i uspokojenia się.
  • Muzyka relaksacyjna – zmniejsza poziom bólu, wyrównuje rytm serca, sprawia, że człowiek czuje się bezpieczniejszy. Dodatkowo może również wpływać na obniżenie ciśnienia i poziomu hormonów stresu.

Jeżeli chorzy chcą odkryć moc tkwiącą w muzyce uspokajającej na depresję, mogą zapisać się na muzykoterapię behawioralną albo psychoterapeutyczną.

Polecamy najlepszą muzykę relaksacyjną

Jaka muzyka relaksacyjna jest najlepszym wyborem? Chorzy na depresję najczęściej wybierają nie do końca wesołe utwory – zazwyczaj są to dość wolne, odpowiadające aktualnym uczuciom piosenki. Dobrze sprawdzają się również rozmaite dźwięki natury, zwłaszcza u osób, które z powodu depresji ograniczyły wyjścia z domu lub całkowicie z nich zrezygnowały. Uspokajająco działają utwory ze śpiewem ptaków, szumem fal i drzew czy płynącym strumykiem. Jeżeli chory odczuwa również niepokój, to na taki stan rekomenduje się włączenie muzyki relaksującej z dobrze słyszalnymi dźwiękami harfy, fletu, fortepianu, a nawet gongu. Najlepsze utwory bez problemu znajdziesz na YouTube i Spotify.

Trzeba pamiętać, że słuchanie muzyki nie zastąpi specjalistycznego wsparcia. Jeśli podejrzewasz u siebie depresję umów się na bezpłatną konsultację w projekcie The Presja

Kategorie: depresja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *