Depresja poporodowa u mężczyzn – o tym się nie mówi, a warto

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Coraz głośniej i częściej mówi się o depresji poporodowej u kobiet. To dobra wiadomość dla świeżo upieczonych mam, które jeszcze do niedawna miały problem ze znalezieniem odpowiedniej pomocy. Jednak nadal mało kto wie, że depresja poporodowa może dotykać również mężczyzn. Szacuje się, że z tego typu zaburzeniami zmaga się nawet do 20% ojców. To poważny problem, o którym warto mówić – być może wtedy panowie szybciej i łatwiej uzyskaliby wsparcie. W tym artykule bierzemy pod lupę depresję poporodową u mężczyzn, sprawdzając jej przyczyny i objawy oraz sposoby pomocy.

Męska depresja poporodowa – co warto o niej wiedzieć?

Już na samym początku warto zauważyć, że depresja poporodowa u mężczyzn jest przez wiele osób bagatelizowana. Powodów jest kilka – powszechnie uważa się ją za problem zarezerwowany wyłącznie dla matek, które po narodzinach dziecka przeżywają prawdziwą burzę hormonów. Nie pomaga również podejście do panów, na których społeczeństwo wywiera presję bycia silnym „twardzielem”, jednocześnie nie pochwalając jego płaczu i słabości.

Jak się okazuje – badania przeprowadzone w różnych krajach pokazują, że rzeczywistość jest zupełnie inna, a depresja poporodowa u mężczyzn jest realnym problemem. Zgodnie z metaanalizą Prenatal and Postpartum Depression in Fathers and Its Association With Maternal Depression zmaga się z nią od 10 do 20% ojców na całym świecie.

Dobrze mieć świadomość, że choć to kobieta nosi w brzuchu i rodzi dziecko, to wyzwania związane z jego pierwszymi latami życia odbijają się negatywnie na każdym z rodziców. Nieprzespane noce, zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu, poczucie uwięzienia w domu, zmęczenie i irytacja – wszystkie te aspekty dotyczą nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. W połączeniu z niepewną i trudną sytuacją w kraju są oni coraz bardziej narażeni na wystąpienie męskiej depresji poporodowej.

Warto pamiętać, że nieleczona depresja poporodowa u mężczyzn utrudnia normalne funkcjonowanie, odbija się na życiu prywatnym i zawodowym oraz wpływa negatywnie na relacje z partnerką i dzieckiem. Może również stanowić zagrożenie dla zdrowia, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego męską depresję poporodową – koniecznie poszukaj pomocy.

Jakie są przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn?

Przyczyn depresji poporodowej u mężczyzn jest kilka. Jednym z najistotniejszych czynników jest wystąpienie depresji poporodowej u partnerki. Niektóre z badań dowodzą, że zdiagnozowane zaburzenie u świeżo upieczonej macy znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia go również u ojca. Nie bez znaczenia są także czynniki psychologiczno-społeczne związane bezpośrednio z narodzinami dziecka. To przede wszystkim zmiana trybu życia, konieczność podporządkowania się nowej rzeczywistości, problemy z odnalezieniem się w nowej roli oraz lęk przed odpowiedzialnością. W połączeniu ze zmęczeniem, poczuciem osamotnienia i zmianą w relacjach z partnerką pomogą spowodować wystąpienie męskiej depresji poporodowej.

Depresja poporodowa u mężczyzn – objawy

Jak poznać, że dotknęła Cię depresja poporodowa? U mężczyzn objawy mogą przypominać te występujące u kobiet. Mowa na przykład o:

 • pogorszeniu nastroju,
 • obniżeniu poziomu energii,
 • utracie zainteresowań,
 • pogorszeniu apetytu,
 • poczuciu, że nic Cię nie cieszy,
 • zaburzeniach snu,
 • pogorszeniu koncentracji,
 • obniżeniu samooceny,
 • poczuciu winy,
 • drażliwości i złości,
 • podatności na konflikty z partnerką i najbliższymi,
 • pracoholizmie,
 • izolowaniu się od najbliższych,
 • przewlekłym zmęczeniu,
 • obniżonym libido.

Depresja poporodowa u mężczyzn daje też inne objawy – nadużywanie alkoholu i innych używek czy zachowania przemocowe. Dodatkowo odbija się negatywnie na zdrowiu fizycznym, powodując ból głowy i mięśni, a także problemy z trawieniem. Uwaga! W niektórych przypadkach depresja poporodowa u mężczyzn może objawiać się również czynami i myślami samobójczymi, które wymagają natychmiastowej reakcji i udzielenia jak najszybszej pomocy!

Jak widzisz – męska depresja poporodowa objawia się na wiele sposobów. Dlatego tak ważne jest, aby uważnie się obserwować i w razie zauważenia jakiegokolwiek z niepokojących sygnałów – skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, psychiatrą albo psychologiem. Możesz również skorzystać z pomocy The Presja.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby męską depresję poporodową?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej – depresja poporodowa u mężczyzn wymaga pomocy. Warto zacząć od szczerej rozmowy z partnerem, wykazać zainteresowanie jego stanem psychicznym i zaoferować wsparcie. Upewnienie go, że pomimo narodzin dziecka jest nadal ważny dla partnerki, pomoże mu się otworzyć.

W przypadku łagodnej męskiej depresji poporodowej może wystarczyć samo wsparcie najbliższych, zwłaszcza jeśli mężczyzna z dnia na dzień czuje się coraz lepiej, a jego samopoczucie się poprawia. Oczywiście, warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli jednak pojawia się coraz więcej objawów, a świeżo upieczony tata traci zainteresowanie rzeczami, które do tej pory sprawiały mu przyjemność – może być koniecznie włączenie leczenia farmakologicznego lub wizyta u psychoterapeuty.

Kategorie: depresja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *