Podejrzewam, że mam depresję – gdzie szukać pomocy?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu


Daria Kaźmierczyk – Psychotki.pl

Kiedy boli nas głowa to najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe, a kiedy odczuwamy ból zęba, to umawiamy się na wizytę do stomatologa. Do kogo natomiast powinniśmy się kierować, kiedy podejrzewamy, że mamy depresję? Do psychologa, psychoterapeuty, a może do psychiatry? Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu. 

Czy to już depresja?

Jednym z czynników hamujących nas przed poszukiwaniem pomocy jest niepewność. Odczuwając zmiany w naszym organizmie, zarówno fizyczne jak i psychiczne zastanawiamy się, czy jest to stan na tyle poważny, że powinniśmy szukać pomocy. Dlatego tak ważna jest świadomość tego czym depresja jest i jakie objawy nam na nią wskazują. Aby dowiedzieć się więcej o tej chorobie, koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł: Dzień dobry! Z tej strony Depresja.

Jeżeli zauważasz u siebie zmiany w nastroju takie jak: wszechogarniający smutek, niezdolność do przeżywania przyjemności, lęk, a może w twojej głowie pojawiają się myśli samobójcze, to nie bagatelizuj takich objawów. Również, jeżeli zacząłeś mieć problemy ze snem czy odżywianiem, zauważyłeś spadek/ wzrost wagi, to powiedz o tych zmianach komuś zaufanemu. Jeżeli przez około dwa tygodnie doświadczasz także: codziennego zmęczenia, czujesz się napięty/niespokojny, masz problemy ze skupieniem uwagi, czujesz się bezużyteczny i doświadczasz ciągłego poczucia winy to znak – że czas skorzystać z pomocy.

Na początek porozmawiaj z kimś bliskim – rodziną, przyjacielem czy zaufanym lekarzem, który pomoże Ci wspólnie poszukać rozwiązania. Pamiętaj – depresja to choroba, która postępuje i zmienia nasze procesy myślenia, dlatego ważne jest to, aby była jakaś inna osoba, która będzie wiedziała o twojej sytuacji. 

Natomiast pamiętaj, to nie Ty masz się diagnozować! Jeżeli nie masz wszystkich objawów, albo nie odczuwasz ich w tak znacznym stopniu to nie oznacza, że nie powinieneś skonsultować się ze specjalistą. 

Psycholog, psychoterapeuta a może psychiatra? 

Bardzo często zawody te są ze sobą mylone i ostatecznie, nie wiedząc do kogo iść, rezygnujemy. Natomiast, jeżeli nie wiesz, gdzie szukać pomocy, to wizyta u każdej z tych osób to dobry początek- dlatego, że zarówno psycholog, jak i psychoteraputa pokieruje cię we właściwe miejsce.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym diagnozowanym przez lekarza psychiatrę! To on po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu stanu psychicznego stwierdza obecność zaburzenia bądź jego brak. Często również kieruje na badania laboratoryjne badające inne czynniki ryzyka depresji i przepisuje leki. Dlatego jeżeli psycholog czy psychoterapeuta po rozmowie z Tobą pokieruje Cię do lekarza psychiatrii – nie obawiaj się takiej wizyty. 

Możesz również sam bezpośrednio poszukać lekarza psychiatrii i umówić się do niego na wizytę. Pamiętaj – do psychiatry nie obowiązuje rejonizacja i NIE MUSISZ mieć skierowania. Dlatego jeżeli czujesz, że potrzebujesz zasięgnąć pomocy – umów się od razu. Już dziś – teraz.

A gdy nie znam żadnego specjalisty od “psyche”?


Jeżeli nie znasz żadnego specjalisty, a masz zaufanego lekarza rodzinnego, możesz jego zapytać o pomoc. Być może zna on dobrego lekarza psychiatrii, albo pokieruje cię do miejsca gdzie zostaniesz objęty fachową opieką jak szpital czy poradnia zdrowia psychicznego.

Natomiast alternatywą do takiego rozwiązania jest samodzielne wyszukanie placówek, które oferują pomoc psychiatryczną. Takie miejsca możesz znaleźć na mapie punktów pomocy: https://forumprzeciwdepresji.pl/gdzie-szukac-pomocy-mapa-punktow-pomocy, na której w każdym mieście znajdziesz placówki oferujące swoją pomoc. 

Nie mam ochoty wychodzić z domu – co robić?

Kiedy widzisz, że nie masz siły ani motywacji by wyjść z domu – nie rezygnuj z szukania pomocy. Obecnie istnieje wiele różnych telefonów zaufania pod które możesz zadzwonić. Po drugiej stronie czekają na ciebie specjaliści, którzy pomogą ci znaleźć pomoc i odpowiedzą na nurtujące cię pytania. Spis tych numerów znajdziesz tutaj: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne 

Mam depresję – co mam robić?

Kiedy już wiesz gdzie szukać pomocy i w jaki sposób znaleźć lekarza – to pamiętaj o kilku innych ważnych kwestiach:

  1. Depresja to choroba – i można ją skutecznie wyleczyć.
  2. Jesteś chory, więc potrzebujesz odpoczynku. 
  3. Nie rezygnuj z dbania o siebie i swoją higienę, choć możesz czuć, że nie masz motywacji.
  4. Jeżeli odnajdziesz siłę – staraj się podejmować aktywność fizyczną (np. spacer czy gimnastyka).
  5. Staraj się dbać o regularność snu i posiłków.
  6. Jeżeli znajdziesz siłę – staraj się sprawić sobie małe przyjemności (np. słuchanie muzyki czy film).
  7. Unikaj alkoholu – i nie zażywaj narkotyków czy dopalaczy. 
  8. Stosuj się do zaleceń lekarza – nie przerywaj psychoterapii i nie odstawiaj leków!
  9. O wszelkich zmianach poinformuj swojego lekarza lub przynajmniej bliskich. 


Daria Kaźmierczyk – www.psychotki.pl 

Jeśli szukasz pomocy wejdź na: https://thepresja.pl/konsultacje/


Projekt The Presja działa na rzecz zwiększania świadomości ludzi w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie w zakresie depresji. Finansujemy także psychoterapię dla osób potrzebujących. Jeśli bliska jest Ci nasza misja zostań Patronem projektu THE PRESJA. Każde 10 złotych ma znaczenie.

Kategorie: depresja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *