Moda na depresję

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Gabriela Bochniarz

  • Czy depresja to wymysł naszych czasów?
  • Czy panuje moda na depresję?

Moda kojarzy się wielu z nas z kolorowymi czasopismami, w których znaleźć można porady dotyczące tego, jakie ubrania i buty nosić, jaką fryzurę wybrać oraz dodatki, aby zostać uznanym za osobę atrakcyjną. Czasem nawet słyszy się opinie, że w dzisiejszych czasach panuje moda także na depresję i „co druga osoba” ją ma, a każdy szanujący się celebryta przynajmniej raz musi publicznie opowiedzieć o swojej walce z tym zaburzeniem. Padają słowa, że jest to wymysł XXI wieku, który we wcześniejszych latach „leczyło się” pracą w polu lub kijem. Czy te zarzuty są słuszne?  

Jest prawdą, iż w ostatnich latach o zaburzeniu depresyjnym mówi się więcej. Wynika to z niezwykle dynamicznego rozwoju nauki i technologii, dzięki którym pojawiają się nowe narzędzia diagnostyczne. Rosnąca liczba danych zbieranych przez badaczy i klinicystów pozwala na tworzenie fachowej literatury, a także rozwijane są specjalistyczne formy pomocy, powstaje też wiele nowych środków pomocy. Intensywnie prowadzi się też działania mające na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. To, że dociera do nas coraz więcej informacji, może sprawiać błędne wrażenie, że jest to temat nowy i popularny, choć wzmianki o depresji można znaleźć już w 2600 roku p.n.e w zapiskach Sumerów, w Starym Testamencie, w starożytnych dziełach Homera czy Hipokratesa, a pierwszy oficjalny termin został ukuty 1857 roku przez niemieckiego lekarza psychiatrę Emila Kraepelina. Zatem w rzeczywistości zależność ta działa w drugą stronę – coraz lepsza znajomość tematu wpływa na coraz większe rozpowszechnianie informacji dotyczących tej choroby. 

Moda na depresję – czy faktycznie istnieje?

To, że czy podąża się za modą czy też nie jest decyzją każdej osoby. W jednej chwili można ubrać się w dany sposób, a za moment zmienić zdanie i włożyć coś innego. Z depresją niestety jest inaczej – nie można wybrać sobie, że w danym dniu będziemy ją mieć, a co gorsza nie można zdecydować się, żeby już jej nie mieć. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz oficjalną klasyfikacją chorób psychicznych DSM-5 zatwierdzoną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne aby móc postawić diagnozę, musi przez co najmniej 14 dni utrzymywać się co najmniej pięć symptomów, w tym przynajmniej jeden z grupy podstawowych. Do tych podstawowych zaliczamy obniżony nastrój, brak radości i energii, natomiast za dodatkowe uznaje się poczucie winy, myśli i zachowania samobójcze, problemy ze snem, zaburzenia apetytu i masy ciała, trudności w koncentracji, myśleniu i podejmowaniu decyzji, spowolnienie ruchów lub nadmierna aktywność, poczucie bycia gorszym i brak zaufania do samego siebie . 

Pojawienie się depresji nie jest spowodowane naszą lub cudzą zachętą czy dobrowolnym wyborem, a takimi przyczynami, jak:

  • czynniki biologiczne: choroby somatyczne takie, jak cukrzyca, nadciśnienie, nowotwór, choroba Parkinsona, zaburzenia w przekaźnictwie neuronalnym, zwłaszcza serotoniny i noradrenaliny, dopaminy i acetylocholiny, uzależnienia, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w wielkości struktur mózgu odpowiadających za regulację emocji, a także czynniki genetyczne, które choć nie determinują pojawienie się choroby to zwiększają to prawdopodobieństwo
  • czynniki psychologiczne związane z relacjami rodzinnymi, sytuacje stresowe i traumatyczne, zasoby i sposoby radzenia sobie z problemami, typy osobowości
  • czynniki kulturowe i społeczne: sytuacja zawodowa, materialna, mieszkaniowa, brak więzi społecznych, poczucie samotności
  • współistniejące zaburzenia psychiczne takie, jak schizofrenia, zaburzenia odżywiania, zaburzenia lękowe

Ważne, aby odróżnić smutek od depresji. Każdy z nas ma czasem gorszy dzień, czuje się przybity i zrezygnowany. W życiu zdarzają się lepsze oraz trudniejsze momenty i jest to całkowicie normalne, że odczuwamy przygnębienie. Choć nikt nie lubi być smutny, to ta emocja jest niezwykle ważna i bardzo nam potrzebna, sygnalizuje, że coś w naszym otoczeniu jest nie tak i pozwala chronić organizm przed zagrożeniem, a także informuje innych, że potrzebujemy ich pomocy. Jednakże zwykle po jakimś czasie, gdy udaje się rozwiązać kłopot lub otrzymamy wsparcie przygnębienie mija. Zaburzenie depresyjne natomiast może trwać nawet wówczas, gdy obiektywnie wydaje się, że wszystko jest w porządku. 

Depresja to choroba

Depresja jest prawdziwą chorobą i jest klasyfikowana w Międzynarodowym Rejestrze Chorób ICD-10.  Tak, jak na przykład grypa, wymaga odpowiedniej kuracji. Jej leczenie najczęściej polega na przyjmowaniu leków oraz psychoterapii, w przypadku ciężkich epizodów psychotycznych lub tendencji samobójczych stosuje się też leczenie w warunkach szpitalnych. Nowoczesne leki antydepresyjne są skuteczne i bezpieczne, nie uzależniają, zaczynają działać po około dwóch tygodniach, powinny być stosowane codziennie o regularnych porach i pod stałym nadzorem lekarza psychiatry. Najpopularniejszą formą psychoterapii jest poznawczo-behawioralna, która opiera się na założeniu, że poprzez zmianę błędnego sposobu myślenia można uzyskać zmianę nastroju i zachowania, choć badania oceniają inne podejścia jako równie skuteczne.

Kiedy podejrzewasz u siebie lub kogoś z Twojego otoczenia nie próbuj dawać „złotych rad”. Wykaż się dużą wrażliwością, okaż wsparcie i zapewnij, że może liczyć na Twoją obecność. Skontaktuj z lekarzem psychiatrą lub psychologiem, aby dokonać diagnozy i zaplanować odpowiednie leczenie. 


Projekt The Presja działa na rzecz zwiększania świadomości ludzi w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie w zakresie depresji. Finansujemy także psychoterapię dla osób potrzebujących. Jeśli bliska jest Ci nasza misja zostań Patronem projektu THE PRESJA. Każde 10 złotych ma znaczenie.

Bibliografia:

https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/o-chorobie/objawy-depresji
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-i-zaburzenia-psychiczne,depresja—objawy–leczenie–przyczyny-i-rodzaje-depresji,artykul,1597611.html
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/objawy-depresji-najwazniejsze-fakty-o-chorobie,3823,n,2672
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/69882,depresja
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/depresja-przyczyny-objawy-rodzaje-i-leczenie-rozwiaz-test-i-sprawdz-czy-masz-depresje-aa-iMuT-DXS7-yzDs.html
https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/rozpoznanie-depresji-psychotycznej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne#Historia
https://forumprzeciwdepresji.pl/moj-bliski-ma-depresje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *