Blue monday – najbardziej depresyjny dzień w roku?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Blue monday (określany w Polsce jako smutny, przygnębiający poniedziałek czy również niebieski poniedziałek) czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Na czym polega?

Po pierwsze: data – blue monday nie wypada zawsze tego samego dnia co roku. Oszacowano, że ma on miejsce w trzeci poniedziałek stycznia. 

Po drugie: założenie – ten konkretny dzień został wybrany jako naznaczony poczuciem winy za niezrealizowanie noworocznych postanowień, obawami o pieniądze, złą pogodą oraz kontrastem między niedawnymi wakacjami a szarą rzeczywistością [3].

Ale czy blue monday jest prawdziwym zjawiskiem?

Wszystkie te założenia, które zostały wymienione powyżej wydają się być istotnymi czynnikami dla wybrania najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Ale czy da się ustalić jeden, wspólny dzień dla wszystkich ludzi, w którym te wszystkie czynniki będą tak samo negatywnie oddziaływać na ludzi? Otóż nie! Te wszystkie założenia są niemożliwe do ustalenia dla wszystkich ludzi na całej kuli ziemskiej i oszacowania jednego takiego dnia [1, 3, 4]. Co więcej część tych założeń, jak na przykład pogoda, w tym samym dniu jest różna na całym świecie.

W takim razie co sprowokowało powstanie blue monday?

Według doniesień z różnych źródeł internetowych [1, 2, 3, 4] Cliff Arnall jest autorem koncepcji blue monday, która powstała w 2005 roku. Arnall stworzył algorytm, który uwzględnia wiele czynników, między innymi: pogodę, poziom motywacji, poczucie winy za niezrealizowanie noworocznych postanowień, czy pieniądze [1, 3, 4]. Na jego podstawie oszacowano, że najbardziej przygnębiający dzień wypada w poniedziałek pod koniec stycznia. A to wszystko z powodu jego współpracy z kampanią wakacyjną. Cliff Arnall miał oszacować taki dzień, w którym ludzie najchętniej będą wyjeżdżać na urlop. Arnall przyznał w wywiadzie dla The Telegraph [3], że początkowo chciał, aby ludzie walczyli z przygnębieniem poprzez nowe przygody. Jednak z czasem sam przyznał, że koncepcja blue monday nie jest pomocna, a zamiast tego stała się samospełniającą się przepowiednią (ludzie wierząc, że jest to najbardziej depresyjny dzień w roku zaczęli się godzić z tym faktem zamiast z nim walczyć).

Kilka ważnych słów na koniec

Założenie blue monday było takie, że ludzie mieli walczyć z przygnębieniem a nie poddawać się jemu. Mimo, że styczeń na przestrzeni ostatnich lat stał się ponurym miesiącem może warto byłoby wykorzystać to, że zaczynamy otwarcie mówić o problemach zdrowia psychicznego i stawić im czoło. Może warto porozmawiać z bliskimi o naszych odczuciach lub właśnie bliskiemu podarować swój czas i go wysłuchać. Należy również pamiętać o specjalistach z tej dziedziny: psychologach, psychiatrach i wykwalifikowanych terapeutach. 

P. S. Jeśli w którymś momencie nie uda się wam dotrzymać noworocznego postanowienia to zamiast się karać za to warto pomyśleć, czy na pewno było to dobre postanowienie, a następnie w jaki sposób można wrócić do realizowania swoich planów. 

Autor: Julia Badzińska

Grafika: artyarty.pl (udostępniona Fundacji przez autorkę)

Literatura cytowana

[1] Carlile, J. (2005). Jan. 24 called worst day of the year. Pobrane z: https://www.nbcnews.com/id/wbna6847012#.Wl39lq6nFOQ

[2] Cheater, S. (2019). Promoting positive mental health, International Journal of Health Promotion and Education, 57:2, 112-114

[3] Cohut, M. (2019). The truth about 'Blue Monday’. Pobrane z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324236

[4] Newsweek. (2018). Blue Monday. Najbardziej depresyjny dzień roku to mit. Dowody przedstawia sam autor teorii. Pobrane z: https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/blue-monday-2020-najbardziej-depresyjny-dzien-w-roku-to-sciema/zwll5th


Projekt The Presja działa na rzecz zwiększania świadomości ludzi w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie w zakresie depresji. Finansujemy także psychoterapię dla osób potrzebujących. Jeśli bliska jest Ci nasza misja zostań Patronem projektu THE PRESJA. Każde 10 złotych ma znaczenie.

Kategorie: depresja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *