Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję?

Opublikowane przez Wojciech Wychowaniec w dniu

Julia Badzińska

Według Światowej Organizacji Zdrowia 1 (World Health Organization) depresja jest powszechną chorobą, na którą cierpi ponad 264 milionów ludzi na świecie. Ponad to uważa się, że depresja w znaczącymi stopniu przyczynia się do ogólnego obciążenia chorobami oraz może prowadzić nawet do samobójstwa.  

Depresja jest coraz powszechniej występującą chorobą w społeczeństwie 1 i może się zdarzyć, że dotknie kogoś z Twoich bliskich. U osoby chorej na depresję mogą pojawić się takie objawy jak: obniżony nastrój, utrata zainteresowań, obniżona zdolność lub niezdolność do radości (anhedonia), obniżony poziom energii prowadzący do zmniejszonej aktywności i zwiększonego zmęczenia, osłabiona koncentracja oraz uwaga, poczucie winy, czy pesymizm. Wszystkie te objawy mogą utrudnić rozmowę i sprawić, że obecne spotkania będą się różnic od tych sprzed choroby bliskiego. 

To naturalne, że będziesz chciał pomóc osobie bliskiej tylko jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić? Jak rozmawiać z osobą, która ma zdiagnozowaną depresję?

Jak rozmawiać?

 • Przede wszystkim powiedz wprost, o tym, że jesteś tu dla tej osoby i będziesz ją wspierać. To ważne, żeby miała poczucie, że nie jest sama w tym trudnym dla niej czasie. Możesz jej powiedzieć: „jesteś dla mnie ważna/ważny”, „jestem tutaj żeby Cię wspierać”, „pamiętaj, że nie jesteś sama/sam”, „możesz liczyć na mnie”.
 • Słuchaj tego, co bliski mówi i  nie przerywaj. Może będzie chciał opowiedzieć o terapii,  swoich postępach lub o problemach z jakimi się zmaga. Daj mu możliwość do swobodnego wypowiedzenia się.
 • Okaż zainteresowanie tym, co mówi bliski, dopytuj o to czego nie jesteś pewien lub nie rozumiesz, utrzymuj kontakt wzrokowy. W ten sposób pokarzesz bliskiemu, że zależy Ci na zrozumieniu jego sytuacji oraz emocji, które mu towarzyszą. 
 • Pozostań naturalny, żartuj z tych samych rzeczy oraz poruszaj te same tematy jak przed chorobą aby bliska Ci osoba nadal mogła uczestniczyć w dotychczasowym życiu i oderwać uwagę z negatywnych myśli, które jej teraz towarzyszą.
 • Oczywiście nie oznacza to, że należy unikać rozmowy o samopoczuciu bliskiego – wręcz przeciwnie. To ważne, żeby pytać bliską osobę o to jak się czuje, czy czegoś potrzebuje, czy możemy jej pomóc. W ten sposób okazujemy nasze zaangażowanie i troskę o tą osobę.
 • Wspieraj w regularnym kontynuowaniu leczenia. Pamiętaj, że depresję można wyleczyć tylko trzeba ją leczyć. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu Twój bliski nie będzie chciał kontynuować leczenia. Porozmawiaj z bliskim o tym dlaczego chce przerwać leczenie, podkreśl ile już wysiłku włożył w proces leczenia i ile już osiągnął. 
 • Wyjdź z inicjatywą. Osoby z depresją, szczególnie na początku leczenia, raczej nie proponują spotkania, nawet jeśli czują, że potrzebują porozmawiać. Nawet zwykłe czynności, takie jak zrobienie kawy, są dla nich trudne. Dlatego sam zaproponuj spotkanie, albo rozmowę przez telefon.
 • Zauważ jego starania – to ważne, żeby docenić nawet te najmniejsze postępy. Może po raz pierwszy od dawna to bliski zadzwonił do Ciebie, albo zaproponował spotkanie. Nie bagatelizuj tego, pokaż, że dostrzegasz wszystkie postępy. Jest to motywujące i zachęcające do kontynuowania leczenia i robienia kolejnych postępów. 
 • Bądź, po prostu. Twoja sama obecność jest ważna, bo dzięki niej Twój bliski nie jest sam, ma koło siebie bliską osobę, która go wspiera i może na nią liczyć.

Jak nie rozmawiać?

 • Pamiętaj, że depresja to choroba. Dlatego nie bagatelizuj tego i NIE mów „inni mają gorzej”,  „wyolbrzymiasz”, „to Twoja wina”, „samo przejdzie”.
 • NIE porównuj osoby bliskiej do innych, nawet do osób chorych ze zdiagnozowaną depresją. Każdy jest inny i jego choroba może przebiegać w indywidualny sposób. Dlatego należy skupić się na tym jak czuje się ta konkretna osoba i jakie przeszkody ona napotyka w procesie leczenia. 
 • NIE bądź natarczywy – bliski nie musi chcieć rozmawiać, słyszeć jakichkowiek porad. Czasem wystarczy być obok i w ten sposób okazać wsparcie.
 • NIE zniechęcaj się. Osoby w depresji nie wykazują takiego zainteresowania rozmową czy wspólnym spędzenie czasu jak przed zachorowaniem. Nie oznacza to, że nie potrzebują kontaktu z bliskimi osobami. Osoby, które wyleczyły się z depresji 2 mówią, że rozmowa, czy odwiedziny bliskiej osoby pomagały im w walce z chorobą.
 • Jeśli w którymś momencie chory wspomina o chęci popełnienia samobójstwa NIE wolno tego bagatelizować! Koniecznie skontaktuj się z jego lekarzem w tej sprawie. 

Podsumowując

W rozmowie z bliskim, który ma zdiagnozowaną depresję ważne jest okazanie mu wsparcia, aby miał poczucie, że nie jest sam w tym trudnym czasie, okazanie zainteresowania poprzez uważne słuchanie go, wspieranie w regularnym kontynuowaniu leczenia, docenianie postępów i starań bliskiej osoby. Warto również wyjść z inicjatywą spotkania się lub porozmawiania oraz pamiętaj, że już sama Twoja obecność jest ważna, bo dzięki niej Twój bliski nie jest sam, ma koło siebie osobę, która go wspiera i może na nią liczyć.

Julia Badzińska

– – –

Projekt The Presja działa na rzecz zwiększania świadomości ludzi w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie w zakresie depresji. Finansujemy także psychoterapię dla osób potrzebujących. Jeśli bliska jest Ci nasza misja zostań Patronem projektu THE PRESJA. Każde 10 złotych ma znaczenie.

Grafika: MistageArt

Literatura

1 https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

2 http://sposobynadepresje.pl/sposoby-na-depresje/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *