Czy mam depresję?
Często zastanawiamy się nad tym: czy mam depresję? Jednak warto wiedzieć, że diagnozowanie depresji nie jest proste z kilku powodów, więc nie powinniśmy robić tego sami.
- Po pierwsze kryteria zmieniają się i wraz z rozwojem nauki, próbują ująć problem coraz precyzyjniej.
- Po drugie czasem ciężko wyodrębnić precyzyjnie zaburzenie (choćby przez podobieństwa objawów np. zaburzeń osobowości bądź choroby afektywnej dwubiegunowej).
- Po trzecie pomiędzy dobrym samopoczuciem, a ciężką depresją może występować wiele pośrednich stanów emocjonalnych, które są naturalne dla człowieka.
Uwaga! Pamiętaj, że diagnozowaniem depresji zajmują się wyłącznie psychiatrzy, a nie psychoterapeuci, bądź psychologowie. Najlepiej zgłosić się do najbliższego Centrum Zdrowia Psychicznego (bez skierowania) i umówić się na wizytę do psychiatry.
Niemniej jednak jeśli szukasz odpowiedzi, czy twój problem jest poważny to możesz rzucić okiem na objawy depresji wg klasyfikacji chorób:
Rozpoznanie epizodu depresyjnego według klasyfikacji ICD-10
Według klasyfikacji ICD-10, aby stwierdzić występowanie epizodu depresyjnego, muszą występować przez co najmniej dwa tygodnie przynajmniej dwa z trzech poniższych objawów:
- obniżenie nastroju,
- utrata zainteresowań i zdolności do radowania się (anhedonia),
- zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności,
oraz dwa lub więcej spośród następujących objawów:
- osłabienie koncentracji i uwagi,
- niska samoocena i mała wiara w siebie,
- poczucie winy i małej wartości,
- pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości,
- myśli i czyny samobójcze,
- zaburzenia snu,
- zmniejszony apetyt.
Rozpoznanie epizodu dużej depresji według klasyfikacji DSM-5
Klasyfikacja DSM-5 opisuje następujące kryteria rozpoznania epizodu dużej depresji:
A. W okresie dwóch tygodni lub dłuższym występowało 5 lub więcej spośród poniżej wymienionych objawów (co stanowi istotną zmianę w stosunku do wcześniejszego funkcjonowania), przy czym co najmniej jednym z nich było (1) obniżenie nastroju lub (2) anhedonia:
- Obniżony nastrój przez większą część dnia i niemal codziennie (u dzieci lub młodzieży zamiast nastroju obniżonego może występować nastrój drażliwy).
- Wyraźnie mniejsze zainteresowanie i satysfakcja z niemal wszystkich aktywności (anhedonia).
- Zmniejszenie masy ciała pomimo braku stosowania diet albo zwiększenie masy ciała (zmiany wyniosły więcej niż 5% masy ciała w ciągu miesiąca) lub zmniejszenie się lub zwiększenie się apetytu obecne niemal codziennie.
- Bezsenność lub wzmożona senność niemal codziennie.
- Pobudzenie psychoruchowe lub spowolnienie występujące niemal codziennie (które jest zauważalne dla otoczenia, a nie stanowi jedynie subiektywnego poczucia pacjenta).
- Męczliwość lub utrata energii obecne niemal codziennie.
- Poczucie własnej niskiej wartości lub nadmierne, nieadekwatne poczucie winy (może mieć charakter urojeniowy) obecne niemal codziennie (lecz nie sprowadzające się tylko do wyrzucania sobie faktu bycia chorym).
- Zmniejszona zdolność koncentracji lub brak decyzyjności obecne niemal codziennie.
- Nawracające myśli o śmierci (lecz nie sprowadzające się tylko do lęku przed umieraniem), nawracające myśli samobójcze bez sprecyzowanego planu samobójczego lub z planem samobójczym lub próby samobójcze.
Jednym z najpopularniejszych testów diagnostycznych w zakresie depresji jest też test Becka. Można go łatwo znaleźć w internecie za darmo, ale pamiętaj – żaden test nie zastąpi porady lekarskiej, a powyższy kwestionariusz jest tylko narzędziem pomocniczym i nie powinno go się interpretować bez udziału lekarza – psychiatry.
Raz jeszcze zachęcamy. Jeśli źle się czujesz, masz objawy depresji, zgłoś się do lekarza – psychiatry. To najlepsza droga.
WAŻNE: Jeśli nie wiesz, czy to już jest moment żeby kontaktować się ze specjalistą, lub chcesz uzyskać pomoc szybciej niż czekając miesiące na NFZ, to możesz skorzystać z darmowych konsultacji które organizujemy dla każdego chętnego. Na jednorazowe konsultacje możesz umówić się tutaj: https://thepresja.pl/konsultacje/.
Grafika: MistageArt
Projekt The Presja działa na rzecz zwiększania świadomości ludzi w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie w zakresie depresji. Jeśli bliska jest Ci nasza misja pozwól nam działać.
Zostać Patronem projektu THE PRESJA. Każde 10 złotych ma znaczenie.
0 komentarzy